სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებელი შემდეგ პოსტს აქვეყნებს: „ამერიკელმა ჟურნალისტმა კენდის ოუენსმა დაიწყო გამოძიების გამოქვეყნება „მაკრონის ოჯახისა და მისი მეუღლის სქესის შეცვლის შესახებ“, პოსტს თან ახლავს ვიდეო, რომელშიც კენდის ოუენსი საუბრობს და სხვადასხვა მტკიცებას აჟღერებს. საგულისხმოა, რომ კენდის ოუენსმა აღნიშნული დეზინფორმაცია 2024 წელსაც გაავრცელა, ხოლო 2025 წლის იანვარში აანონსებდა, რომ დამატებით მტკიცებულებებსაც გაავრცელებდა. რუსული სამთავრობო მედიები gazeta.ru; Российская газета; lenta.ru; РИА Новости; აქტიურად აშუქებდნენ, რომ კენდის ოუენსი 30 იანვარს მტკიცებულებებს გამოაქვეყნებდა, რითაც დაამტკიცებდა, რომ ემანუელ მაკრონის მეუღლე ტრანსგენდერია. 2025 წლის 31 იანვარს კენდის ოუენსმა გამოაქვეყნა ვიდეო სახელწოდებით „ბრიჯიტად გარდაქმნა: შესავალი“. (არქივირებული ბმული)
საგულისხმოა, რომ იდენტური მტკიცება ბრიჯიტ მაკრონის შესახებ წარსულშიც აქტიურად ვრცელდებოდა. დეზინფორმაციის გავრცელება 2022 წლის საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ დაიწყო, როდესაც ემანუელ მაკრონი კენჭს იყრიდა. მტკიცების თანახმად, ბრიჯიტ მაკრონი ტრანსგენდერი, ხოლო ემანუელ მაკრონი ჰომოსექსუალი იყო. აღნიშნულ ინფორმაციას ძირითადად ულტრამემარჯვენე ჯგუფები, ანტივაქსერული მოძრაობები, ჰომოფობიური და ტრანსფობიური ჯგუფები ავრცელებდნენ.
მაკრონის მეუღლის შესახებ დეზინფორმაცია ხელახლა 2024 წელს გააქტიურდა, მაშინ, როცა ამერიკელმა ჟურნალისტმა, კენდის ოუენსმა ის საკუთარ გადაცემაში გააჟღერა. ოუენსის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია რუსული პროპაგანდისტული მედიის ყურადღების ცენტრშიც მოექცა. რუსული სამთავრობო მედია Московский комсомолец თავის სტატიაში კენდის ოუენსის დასკვნებს ეყრდნობოდა. РИА Новости კი წერდა, რომ ბრიჯიტის გენდერის შესახებ ინფორმაცია პირველად ნატაშა რეიმ და ჟურნალისტმა ხავიერ პუსარმა 2021 წელს წამოაყენეს.
ფრანგულმა გამოცემამ Libération დეზინფორმაციის წარმოშობის შესახებ გამოძიება ჩაატარა და დაადგინა, რომ ინფორმაცია პირველად მართლაც ულტრამემარჯვენე ჟურნალის „ფაქტები და დოკუმენტები“ გამოძიების დროს ჟურნალისტმა ნატაშა რეიმ გამოაქვეყნა. რეი ამტკიცებდა, რომ ექსპერტებთან საუბრისა და მტკიცებულებების შეგროვების შემდეგ დაადგინა, რომ პირველი ლედის სახელი დაბადებით „ჟან-მიშელ ტრონიე“ იყო. „ჰეშთეგი“ #JeanMichelTrogneux მრავალი კონსპირაციული და ტრანსფობიური ანგარიშის საშუალებით მასობრივად გავრცელდა.
მას შემდეგ, რაც გენეალოგიის ონლაინ საიტებზე ინფორმაცია შეიცვალა, საფრანგეთის პირველმა ლედიმ გადაწყვიტა, დეზინფორმაციას გამოხმაურებოდა. RTL France-თან ინტერვიუში ბრიჯიტ მაკრონმა განაცხადა, რომ ჟან-მიშელ ტრონიე რეალურად მისი ძმაა. „ჩემი ოჯახის [გენეალოგიური] ხე შეცვალეს. ჩემი ოჯახის სამი მეოთხედი სწორად იყო [წარმოდგენილი], მაგრამ შემდეგ მივედით ჩემს ძმამდე და მე ჩემი ძმა ვარ. ისინი ურევენ ჩემი მშობლების გენეალოგიას, რაც შეუძლებელია“.
სწორედ ამ ინტერვიუს 13-წამიანი ფრაგმენტი ვრცელდებოდა სოციალურ ქსელში, რომლითაც ასევე ამტკიცებდნენ, რომ საფრანგეთის პირველი ლედი ტრანსგენდერია. გავრცელებული მონაკვეთი რედაქტირებული იყო. მისი რეალურ ჩანაწერთან შედარებით ნათელი ხდებოდა, რომ გავრცელებულ ფრაგმენტში მე-8 წამიდან ბრიჯიტ მაკრონის ნამდვილ ხმას ბოხი ხმა ფარავდა (რეალურ ჩანაწერში იგივე მონაკვეთი შეგიძლიათ იხილოთ მე-8 წამიდან).
მტკიცებას, რომ საფრანგეთის პირველი ლედი მამაკაცი იყო, გამოცემა The Insider-იც გამოეხმაურა. გამოცემის თანახმადაც, ბრიჯიტი 1980 წელს ძმის ქორწილში მოწმე იყო, როდესაც მან ცოლად ვერონიკ-კრისტინ დომინიკი შეირთო. ჟან-მიშელ ტრონიე ცოცხალი რომ არის, ამას მისი სახელის 2022 წლის ამომრჩეველთა სიებში გამოჩენაც ადასტურებდა. ფრანგი ჟურნალისტი ჯონათან მოადაბი ასევე აცხადებს, რომ სატელევიზიო კადრებში მაკრონის გვერდით ჟან-მიშელი შეუნიშნავთ. (იხილეთ ფოტო ქვემოთ) ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად ტრონიეს ორმა ნაცნობმა დაადასტურა, რომ მაკრონის გვერდით ნამდვილად ჟან-მიშელი იყო.
აგრეთვე, 2022 წელს ჟან-მიშელი ბრიჯიტისა და მისი სამი შვილის სარჩელს შეუერთდა რეისა და როის წინააღმდეგ, რაც ოუენის ვერსიის თანახმად, უნდა ნიშნავდეს, რომ მან სარჩელს ხელი ორჯერ მოაწერა, როგორც ქალმა და როგორც მამაკაცმა.
The Insider-მა ბრიჯიტ მაკრონის ოჯახისა და ბავშვობის ფოტოებიც წარმოადგინა.
მოცემული ოჯახური ფოტო 1950-იან წლებშია გადაღებული. მასში ბრიჯიტი დედას კალთაში უზის, ხოლო მარცხნივ მდგომი ბიჭი, კუბოკრულ პერანგში მისი ძმა, ჟან მიშელია. საგულისხმოა, რომ 2025 წლის იანვარში კენდის ოუენსის მიერ გავრცელებულ ვიდეოს ქავერზე სწორედ ჟან მიშელის აღნიშნული ფოტო და ბრიჯიტის ამჟამინდელი ფოტოა შეერთებული.
The Insider-მა ბრიჯიტ მაკრონის ბავშვობისა და ახალგაზრდობის სხვა ფოტოებიც გამოაქვეყნა.
ბრიჯიტის ქორწილი პირველ მეუღლესთან, ანდრე-ლუი ოზიერთან ერთად
ანდრე-ლუი და ბრიჯიტ ოზიერები
ბრიჯიტსა და ოზიერს სამი შვილი ჰყავთ, რაც მტკიცებას, რომ ბრიჯიტ მაკრონი ტრანსგენდერია, კიდევ უფრო აბსურდულს ხდის.
გარდა ამისა, 2024 წლის 8 მარტს ჭორებს ემანუელ მაკრონიც გამოეხმაურა და ჟურნალისტს განუცხადა, რომ: „არსებობს პატარა, ყოველდღიური ჟესტები, უსიამოვნებები და დამცირებები, რომლებიც აუტანელია“.
შესაბამისად, არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება, რომელიც ბრიჯიტ მაკრონის სქესის შესახებ გავრცელებულ დეზინფორმაციას დაადასტურებდა.
კიდევ ერთი მტკიცება, რომელსაც ოუენსი გავრცელებულ ვიდეოში აჟღერებს და სოციალურ ქსელში გავრცელებულ პოსტშიც ვკითხულობთ, შემდეგია: „როგორც კი წყვილი ელისეის სასახლეში გადავიდა, რომელიც საფრანგეთის თეთრი სახლია, ამას უცნაური სკანდალები მოჰყვა. ცნობილი გახდა, რომ ბრიჯიტ მაკრონს, რომელიც თავს დიზაინერად თვლის, სურს, ნოტრ-დამის ტაძარზე ფალოსი ოქროს ბურთულებით დაამონტაჟოს“, – აღნიშნული მტკიცებაც ტყუილია.
ფრანგული გამოცემა Franceinfo-ს ინფორმაციით, დეზინფორმატორები ჟურნალისტისა და პოლიტიკოსი როზელინ ბაშლოს წიგნის („bal des hypocrites“) ამონარიდს ეყრნობოდნენ, რომელშიც საუბარია დამწვარი ტაძრის რეკონსტრუქციაზე. ტექსტში ვკითხულობთ, რომ „ელისეი არქიტექტურული პროექტის“ გაკეთებაზე ფიქრობდა, ხოლო ერთ-ერთი სადილის დროს ბრიჯიტ მაკრონმა მას [როზელინ ბაშლოს] უჩვენა პროექტის იდეა, რომელზეც „წარმოდგენილია აღმართული სექსუალური სიმბოლო, რომლის ძირას ოქროს ბურთები აკრავს…“. ეს საკმარისი აღმოჩნდა იმისთვის, რომ სოციალურ ქსელებში სწრაფად გავრცელებულიყო მონტაჟები და ტვიტები, სადაც ბრიჯიტ მაკრონს ადანაშაულებდნენ იმაში, რომ სურდა ნოტრ-დამის კენწეროზე ფალოსისა და ორი ოქროს ბურთის განთავსება.
სინამდვილეში კი, Franceinfo-სთან საუბრისას, როზელინ ბაშლომ განაცხადა, რომ ბრიჯიტ მაკრონს ამ პროექტისთვის მხარი არ დაუჭერია. ბრიჯიტმა მას უბრალოდ აჩვენა ეს პროექტი, ვინაიდან ის იმ ათობით პროექტის იდეას შორის იყო, რომელიც ელისეის სასახლეში იყო გაგზავნილი.
Franceinfo-სთან ბრიჯიტ მაკრონის კაბინეტიც ადასტურებს, რომ „ეს პროექტი ქალბატონ მაკრონს არ წარმოუდგენია და არც მხარს უჭერდა მას“. შესაბამისად, გავრცელებული მტკიცება სიმართლეს არ შეესაბამება.

Дезинформация: Бриджит Макрон — трансгендер
В социальных сетях со ссылкой на видео американской журналистки Кэндис Оуэнс распространяется утверждение о том, что якобы супруга президента Франции Бриджит Макрон является трансгендером: «Американская журналистка Кэндис Оуэнс – начала публикацию своего расследования «о семье Макрона и смене пола его женой»
Примечательно, что Оуэнс распространяла эту информацию и в 2024 году, а в январе 2025 года объявила, что намерена обнародовать новые доказательства смены пола первой леди Франции. Этой информацией особенно активно делились российские правительственные СМИ gazeta.ruРоссийская газетаlenta.ruРИА Новости.
31 января 2025 года Кэндис Оуэнс опубликовала видео под названием «Превращение в Бриджит: введение».
Примечательно, что подобные утверждения о Бриджит Макрон активно распространялись и в прошлом. Дезинформационная кампания началась накануне президентских выборов во Франции в 2022 году, когда Эммануэль Макрон баллотировался на пост главы государства. В частности, утверждалось, что Бриджит Макрон трансгендер, а Эммануэль Макрон — гомосексуал. Эта информация в основном распространялась ультраправыми, конспирологическими, антиваксерскими, гомофобными и трансфобными группами.
Дезинформационная кампания против супруги Макрона вновь активизировалась в 2024 году, когда Кэндис Оуэнс заговорила на эту тему в ее собственной программе. Это дезинформация также привлекла внимание российских пропагандистских СМИ, в частности, Московский комсомолец в своей статье на эту тему опирался на выводы Кэндис Оуэнс, агенство РИА Новости также вспомнило, что информацию о смене пола  впервые сообщили журналисты Наташа Рэй и  Хавьер Пузар еще в 2021 году.
Французское издание Libération провело расследование и выяснило, что впервые эта информация была опубликована журналисткой Наташей Рэй в рамках расследования, проведенного ультраправым журналом «Факты и документы». Рэй утверждала, что после разговора с экспертами и сбора доказательств она выяснила, что настоящее имя первой леди было «Жан-Мишель Тронье».
В ответ на это в интервью телеканалу RTL France Бриджит Макрон заявила, что Жан-Мишель Тронье на самом деле ее брат. В социальных сетях был распространен 13-секундный фрагмент этого интервью, в котором первая леди Франции якобы признала, что является трансгендером. Однако на самом деле видео было отредактировано – с 8-й секунды реальная речь Брижит Макрон была перекрыта другим голосом.
На утверждение о том, что первая леди Франции была мужчиной, ответило и издание The Insider. По его данным, Бриджит была свидетельницей свадьбы брата в 1980 году, кроме того,  Жан-Мишель Тронье жив и сейчас, о чем свидетельствует его имя в списках избирателей 2022 года.
Французский журналист Джонатан Моадаб также утверждает, что на телевизионных кадрах Жан-Мишель был запечатлен рядом с Макроном. (См. фото ниже) Независимо друг от друга, двое знакомых Тронье подтвердили, что рядом с Макроном действительно был Жан-Мишель.
Также в 2022 году Жан-Мишель присоединился к иску Бриджит и ее троих детей против Рэй и Пузара.
Инсайдер также представил фотографии семьи и детства Брижит Макрон.
Эта семейная фотография была сделана в 1950-х годах. На ней Бриджит лежит на коленях у матери, а мальчик, стоящий слева от нее, в клетчатой рубашке, — ее брат, Жан Мишель.
Примечательно, что на видео, распространенном Кэндис Оуэнс в январе 2025 года, есть настоящие фотографии Жана Мишеля и Бриджит, намекая, на то, что это один и тот же человек.
Инсайдер также опубликовал другие фотографии детства и юности Брижит Макрон.
Свадьба Бриджит с первым мужем Андре-Луи Озье:
Андре-Луи и Бриджит Озерс:
У Брижит и Озье трое детей, что делает утверждение о том, что Брижит Макрон трансгендер, еще более абсурдным.
Кроме того, 8 марта 2024 года Эммануэль Макрон также отреагировал на слухи и сообщил репортеру, что «есть мелкие, повседневные неприятности и унижения, которые невыносимы».
Таким образом,  нет никаких доказательств, которые бы подтверждали дезинформацию о трансгендерности Брижит Макрон.
Оуэнс в этом видео также утверждает, что первая леди Франции хотела установить скульптуру фаллоса с золотыми шарами на шпиле Собора Парижской богоматери: «Как только пара переехала в Елисейский дворец, который является французским Белым домом, за этим последовали странные скандалы. Стало известно, что Бриджит Макрон, считающая себя дизайнером, хочет установить на соборе Парижской Богоматери фаллос с золотыми шарами».
Эта информация также ложная.
По данным французского издания Franceinfo, дезинформаторы опирались на отрывок из книги журналистки и политика Розелины Башло («Бал лицемеров»), в которой говорится о восстановлении сгоревшего храма. В тексте говорится, что Бриджит Макрон показала ей [Розалин Башло] идею проекта, в котором «представлен сексуальный символ, у подножия которого уложены золотые шары…».
На самом деле, в беседе с Franceinfo Розалин Башло заявила, что Брижит Макрон не поддерживала этот проект, просто показала ей этот проект, потому что он был среди десятков идей проекта, присланных в Елисейский дворец. Кроме того, кабинет Брижит Макрон подтвердил Franceinfo, что «этот проект не был предложен госпожой Макрон и она его не поддерживала».