Home » აუდიოჩანაწერი, რომელშიც დონალდ ტრამპი უმცროსი ამბობს, რომ „აშშ-ს იარაღი რუსეთისთვის უნდა გაეგზავნა“, AI-ის მიერ არის გენერირებული
აუდიოჩანაწერი, რომელშიც დონალდ ტრამპი უმცროსი ამბობს, რომ „აშშ-ს იარაღი რუსეთისთვის უნდა გაეგზავნა“, AI-ის მიერ არის გენერირებული
სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიშები (1, 2 ) პოსტებს ავრცელებენ და დონალდ ტრამპ უმცროსს შემდეგ განცხადებას მიაწერენ: „ვერ წარმომიდგენია რომ ვინმე ჭკუათმყოფელს აერჩია უკრაინა მოკავშირედ, როდესაც მეორე არჩევანი რუსეთია- გულწრფელად რომ ვთქვათ, აშშ-ს იარაღი რუსეთისთვის უნდა გაეგზავნა“. რეალურად, ჩანაწერი, რომელშიც დონალდ ტრამპი უმცროსი აღნიშნული განცხადებას აკეთებს, ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის გენერირებული.
აღნიშნული ციტატა სოციალურ ქსელში  ტელეკომპანია „იმედმაც“ გაავრცელა, თუმცა მოგვიანებით პოსტი წაშალა და სტატია გამოაქვეყნა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ აუდიოჩანაწერი ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის გენერირებული. მოგვიანებით, ტელეკომპანია „იმედის“ ქარდი Facebook-ანგარიშების მიერ გავრცელდა.
ამ ეტაპზე, აუდიოჩანაწერის  პირველწყაროდ რუსული ტელეგრამ არხი „Военный обозреватель“ გვხვდება, რომელმაც ჩანაწერი 26 თებერვალს თბილისის დროით 18:52 სთ-ზე გამოაქვეყნა. ანგარიშს 210 ათასზე მეტი გამომწერი ჰყავს. აუდიოჩანაწერი  რუსული სამთავრობო მედიების მიერაც გავრცელდა (1, 2).
პირველ რიგში, ანგარიშების მიერ გავრცელებულ ვიდეოში ჩანს პოდკასტის „Triggered With Don Jr“ ფოტოანაბეჭდი, მითითებულია მონაკვეთის სათაური „FBI Dream Team, Plus Taking Your Questions Live!| Triggered ep. 219”,  ასევე თარიღიც 25 თებერვალი. გადამოწმების შემდეგ ირკვევა, რომ Spotify-ზე აღნიშნული პოდკასტის ოფიციალურ არხზე, 219-ე ეპიზოდი ჯერჯერობით არ გამოქვეყნებულა.  ბოლო 218-ე ეპიზოდი სახელწოდებით „Bye Mitch, plus Kash confirmed, Interview with AJ Rice | Triggered Ep.218” 21 თებერვლით თარიღდება (იხილეთ ფოტო).
გავრცელებულ აუდიოჩანაწერს აშშ-ის პრეზიდენტის შვილის პრესმდივანი გამოეხმაურა. ენდრიუ სურაბიანის თქმით, აუდიოჩანაწერი ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის გენერირებული: „ეს არის 100% ყალბი ხელოვნური ინტელექტის გენერირებული აუდიო, მაგრამ დარწმუნებული ვარ, რომ ეს არ შეაჩერებს ტრამპის მოწინააღმდეგე ანგარიშებს, გააგრძელონ მისი არაკეთილსინდისიერი გავრცელება“.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჰანი ფარიდმა, Get Real Labs-ის მთავარმა სამეცნიერო ოფიცერმა და ექსპერტმა,  ABC News-ს განუცხადა, რომ ჩანაწერი სავარაუდოდ ხელოვნური ინტელექტის მიერ იყო შექმნილი. ფარიდმა თქვა, რომ შეფასება ეფუძნება ორი Get Real Labs მოდელის შედეგებს, რომლებიც ხელოვნური ინტელექტის მიერ გენერირებული აუდიოს გამოსავლენად გამოიყენება.
ვიდეოს გამოეხმაურა BBC Verify-ს ჟურნალისტი შაიან შარდარიზადეც, რომელმაც თავის X ანგარიშზე აღნიშნა, რომ აუდიოჩანაწერი ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის შექმნილი.
ამდენად, სოციალურ ქსელებში გავრცელებული ციტატა, რომელსაც  დონალდ ტრამპ უმცროსს მიაწერენ, ყალბია და ხელოვნური ინტელექტის მიერ გენერირებული აუდიოჩანაწერიდან არის ამოღებული.

Дезинформация: Дональд Трамп-младший считает, что США должны были поставлять оружие не Украине, а России
На прокремлевских страницах в социальных сетях (1; 2; 3) и в СМИ (1; 2; 3) распространяется утверждение, согласно которому сын президента США Дональд Трамп-младший заявил, что Штаты должны были поставлять оружие не Украине, а России: «Честно говоря, я не могу представить, что кто-то в здравом уме будет выбирать Украину в качестве союзника, когда есть Россия. США должны были отправлять оружие в РФ».
В качестве подтверждения представлена аудиозапись, в которой слышен такой текст, сказанный голосом, похожим на голос Трампа-младшего.
На самом же деле, это ложь, а голос Дональда Трампа-младшего был сгенерирован искусственным интеллектом.
Установлено, что  первоисточником аудиозаписи является российский Telegram-канал «Военный обозреватель», опубликовавший запись 26 февраля в 17:52 Московского времени.
В видео, которым поделились аккаунты, показана фотокопия подкаста «Triggered With Don Jr.», а название видео указано как «Команда мечты ФБР, плюс ответы на ваши вопросы в прямом эфире!. эп. 219», от 25 февраля.
Проверкой установлено, что 219-й выпуск еще не опубликован на официальном канале вышеупомянутого подкаста на Spotify. Финальный эпизод, эпизод 218, называется «Прощай, Митч, плюс Кэш подтвержден. Интервью с Эй Джей Райсом | «Triggered Ep.218» (Bye Mitch, plus Kash confirmed, Interview with AJ Rice) и датирован 21 февраля. (см. Фото)
Кроме того, пресс-секретарь сына президента США отреагировал на обнародованную аудиозапись. По словам Эндрю Сурабяна, аудиозапись была создана искусственным интеллектом: «Это на 100% фейковая аудиозапись, созданная искусственным интеллектом, но я уверен, что это не остановит антитрамповские аккаунты от дальнейшего ее нечестного распространения».
Следует также отметить, что эксперт Get Real Labs Хани Фарид заявил ABC News, что запись, скорее всего, была создана искусственным интеллектом.
По его словам, оценка основана на результатах двух моделей Get Real Labs, используемых для обнаружения звука, генерируемого искусственным интеллектом.
Журналист BBC Verify Шаян Шардаризаде также отреагировал на видео, отметив в своем аккаунте X, что аудиозапись была создана искусственным интеллектом.
Таким образом, распространенная в социальных сетях цитата, приписываемая Дональду Трампу-младшему, является поддельной и создана искусственным интеллектом.