სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელდა ვიდეო (1, 2, 3), რომლითაც ანგარიშები ამტკიცებენ, რომ კიევიდან დაბრუნებისას მატარებელში საფრანგეთის პრეზიდენტს მაკრონს მაგიდაზე ნარკოტიკული საშუალება კოკაინი ჰქონდა და ჟურნალისტების კუპეში შესვლისას ის გადამალა. მაკრონის გარდა, ბრალს სდებენ გერმანიის კანცლერ მერცს, რომ ის კოვზს მალავდა. პროსახელისუფლებო არხებმა, მათ შორის, POSTV-ანალიტიკამ და „ნიუსჰაბმა“ აღნიშნული ამბავი ამერიკელი კონსპიროლოგი ბლოგერის ალექს ჯონსის ციტატით და მის მიერ გავრცელებული ვიდეოთი გამოაქვეყნეს. „არანაირი განმარტება მოცემულ ფაქტზე, ზელენსკიმ, რომელიც კოკაინის ცნობილი მომხმარებელია, ისინი [მაკრონი, მერცი და სტარმერი] ახლახან მიიღო სტუმრად, სამივე „ლიდერი“ ძლიერ აღგზნებულად გამოიყურება“, – წერს ჟურნალისტი. ვიდეო TikTok-პლატფორმაზეც გავრცელდა. ასევე, იგივე მტკიცება გაავრცელეს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ და კრემლის პროპაგანდისტული მედია Russia Today-ის მთავარმა რედაქტორმა მარგარიტა სიმონიანმა. მტკიცება ფართოდ გავრცელდა რუსული მედიების მიერაც (1, 2, 3). რეალურად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ვიდეო დაბალი გარჩევადობისაა. მაღალი გარჩევადობის ფოტოში, რომელიც AFP-მ გამოაქვეყნა, ჩანს, რომ მაკრონი რეალურად ხელსახოცს იღებს.
აღნიშნული ვიდეო ამერიკელმა ჟურნალისტმა ალექს ჯონსმა 2025 წლის 11 მაისს გაავრცელა. 40-წამიანი ვიდეო, რომელსაც რამდენიმე საათში 18 მილიონზე მეტი ნახვა აქვს, სავარაუდოდ, მიზანმიმართულადაა დაბალი გარჩევადობის. ამერიკელი ბლოგერი ალექს ჯონსი დეზინფორმაციისა და კონსპირაციული თეორიების გავრცელებით გამოირჩევა. მის მიერ გავრცელებულ ყალბ მტკიცებებს არა ერთი ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია გამოხმაურებია. ალექს ჯონსს სასამართლოში უჩივლეს 2012 წელს კონექტიკუტის შტატის სკოლაში მომხდარი თავდასხმის უარყოფის გამო. მას სროლისას დაღუპული ბავშვის მშობლებმა უჩივლეს, რომლებიც აცხადებდნენ, რომ ჯონსის გავრცელებული დეზინფორმაციის გამო, მათ ემოციური ზიანი მიადგათ. თავდასხმა, რომელთან დაკავშირებითაც ჯონსი ამბობდა, რომ სიცრუე იყო, ოცი ბავშვი და 6 მოზრდილი ემსხვერპლა. საბოლოოდ, სასამართლომ ჯონსს 1.5 მილიარდი დოლარის გადახდა დააკისრა.
კადრი ალექს ჯონსის ვიდეოდან
უკრაინისკენ მიმავალ მატარებელში, საიდანაც აღნიშნული კადრები გავრცელდა, პოლიტიკოსებთან ერთად ჟურნალისტებიც იმყოფებოდნენ. AFP-ის ფოტოგრაფმა კიევისკენ მიმავალ მატარებელში 2025 წლის 9 მაისს გადაიღო ვიდეო, რომელსაც უფრო კარგი ხარისხი აქვს და მასში ნივთების გარჩევა მეტად შესაძლებელია. თუმცა, მკაფიო სურათს არც ეს ვიდეო იძლევა. ვიდეოს გარდა, ხელმისაწვდომია AFP-ის ფოტოგრაფის მიერ გადაღებული ფოტო, რომელიც ადასტურებს იმ ფაქტს, რომ მაკრონმა რეალურად მაგიდიდან ხელსახოცი აიღო. ფოტოზე კარგად ჩანს, რომ თეთრი ნივთი რეალურად ხელსახოცია.
საგულისხმოა, რომ არც ამერიკელი კონსპიროლოგი წამყვანის და არც AFP-ის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეოში არ დასტურდება მტკიცება, რომ მერცი კოვზს მალავს. ვიდეოში ჩანს, რომ გერმანიის კანცლერი ხელში ყვითელი ფერის პატარა ნივთს იღებს, რომელიც კოვზს საერთოდ არ ჰგავს და შეხვედრისას ეს ნივთი ხელში უჭირავს.
კადრი ვიდეოდან
გავრცელებულ ვიდეოს საფრანგეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტისა და ელისეის სასახლის ოფიციალურ ანგარიში X-ზე გამოეხმაურა. პოსტში ვკითხულობთ: „როდესაც ევროპული ერთიანობა არასასიამოვნო ხდება, დეზინფორმაცია იმდენად შორს მიდის, რომ უბრალო ხელსახოცსაც ნარკოტიკებს უკავშირებს. ამ ყალბ ამბავს საფრანგეთის მტრები ავრცელებენ, როგორც საზღვარგარეთ, ასევე ქვეყნის შიგნით. ჩვენ მანიპულაციების მიმართ ფხიზლად უნდა ვიყოთ“.
როგორც აღინიშნა, კიევისკენ მიმავალ მატარებელში პოლიტიკოსებთან ერთად ჟურნალისტები და ფოტოგრაფებიც იყვნენ მიწვეულნი, რომლებიც ამ ვიზიტს აშუქებდნენ. ამდენად, აბსურდულია იმის მტკიცება, რომ პოლიტიკოსები ჟურნალისტების მატარებელში ყოფნის პარალელურად კოკაინს მოიხმარენ.

На прокремлевских страницах в социальных сетях, а также в некоторых российских пропагандистских СМИ («Аргументы и факты»; EADaily; и т.д.) распространятся утверждение, согласно которому президент Франции Эммануэль Макрон употреблял кокаин в поезде, когда возвращался из Киева в Париж. Информацию также распространили официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова и главный редактор пропагандистского СМИ Кремля Russia Today Маргарита Симоньян.
В качестве доказательства представлено ставшее вирусным видео (1, 2, 3), в котором на столике у президента Франции лежит салфетка – при определенной доле воображения ее можно идентифицировать, как пакет с кокаином.
Первым это видео опубликовал американский блогер-конспиполог Алекс Джонс, который сопроводил свой пост следующим комментарием: «Зеленский, который является известным любителем кокаина, недавно принимал их [Макрона, Мерца и Штармера], все три «лидера» выглядят очень взволнованными».
На самом деле видео, размещенное в социальных сетях, имеет низкое разрешение. На фотографии высокого разрешения, опубликованной AFP, у Макрона на столе, а потому и руке, действительно салфетка.
Кадры были опубликованы американским журналистом и конспирологом Алексом Джонсом 11 мая 2025 года. 40-секундное видео, которое за несколько часов посмотрели более 18 миллионов пользователей, вероятно, намеренно имеет низкое разрешение.
Сам автор поста известен распространением дезинформации и теорий заговора. На распространенные им ранее ложные утверждения отреагировали несколько организаций по проверке фактов . В частности, Алексу Джонсу предъявили иск за отрицание нападения на школу в Коннектикуте в 2012 году. На него подали в суд родители ребенка, погибшего в результате стрельбы, которые утверждали, что из-за дезинформации Джонса они понесли эмоциональный ущерб. В конечном итоге суд обязал его выплатить 1,5 млрд. долларов.
Кадр из видео Алекса Джонса
В поезде, направлявшемся в Украину, откуда и были опубликованы кадры, находились также журналисты и политики. Фотограф AFP снял видео 9 мая 2025 года в поезде, направляющемся в Киев. На нем качество лучше, и на нем легче различать объекты. Однако и это видео не дает четкой картины. В дополнение к видео доступна фотография, сделанная фотографом AFP, подтверждающая тот факт, что Макрон действительно взял салфетку со стола. На фотографии отчетливо видно, что белый предмет на самом деле — салфетка.
Кадр из видео
Официальный аккаунт президента Французской Республики отреагировал на просочившееся видео на X. Елисейский дворец назвал эти обвинения фейком и попыткой подорвать европейское единство.: «Когда европейское единство становится неудобным, дезинформация заходит так далеко, что делает простую салфетку похожей на наркотики. Эти фейковые новости распространяют враги Франции как за рубежом, так и внутри страны. Мы должны сохранять бдительность в отношении манипуляций».
Как уже отмечалось, журналисты и фотографы были приглашены освещать визит вместе с политиками в поезде в Киев. Поэтому абсурдно утверждать, что политики употребляют кокаин в присутствии журналистов, находясь в поезде.