სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებელი ნონა შარაბიძე, რომლის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „ჯეოფაქტსს” არაერთხელ გადაუმოწმებია (1; 2; 3), ავრცელებს პოსტს. მისი მტკიცებით, „ლატვიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა გადაწყვიტა, ორშაბათიდან რუსეთის სამხედრო პოტენციალს შეასუსტებს. ნუ იკითხავთ, როგორ, ჯერ არ იცის. თუმცა, ის აუცილებლად შეასუსტებს მას – დაუღალავად და გადამწყვეტად! ბრაჟე ამბობს, რომ მარტო არ არის! ყველა ლატვიელი მზადაა, მიატოვოს თავისი საქმე და გაიქცეს – დასასუსტებლად“.
პოსტში გამოტანილ ფოტოანაბეჭდზე ვხედავთ The Baltic Times-ის სტატიის სათაურს: „რუსეთის სამხედრო შესაძლებლობების შესუსტება უკრაინაში მშვიდობის მიღწევის ყველაზე პირდაპირი და იაფი გზაა – ბრაჟე“.
აღნიშნულ სტატიაში განხილულია ნატოს საგარეო საქმეთა მინისტრების არაფორმალური შეხვედრა თურქეთში და ამ შეხვედრაზე ლატვიის საგარეო საქმეთა მინისტრის ბაიბა ბრაჟეს შენიშვნები რუსეთ-უკრაინის ომის, უკრაინაში მშვიდობის დამყარებისა და რუსეთის სამხედრო პოტენციალის შესუსტების საკითხებზე. სწორედ აქ გააჟღერა ბრაჟემ, რომ „რუსეთის დასუსტებული საომარი ეკონომიკის ძირის გამოთხრა და მისი სამხედრო შესაძლებლობების შესუსტება უკრაინასა და მთელ ევროატლანტიკურ სივრცეში მშვიდობის მიღწევის ყველაზე პირდაპირი და იაფი გზაა, მათ შორის რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრებით.“ ამრიგად, პოსტის პირველი ნაწილი, რომელშიც სოციალური ქსელის მომხმარებელი წერს, რომ ლატვიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა რუსეთის სამხედრო პოტენციალის შესუსტება გადაწყვიტა, ბრაჟეს ციტატას ნაწილობრივ ასახავს, თუმცა კონტექსტის გარეშე.
რაც შეეხება პოსტის იმ ნაწილს, რომელშიც შარაბიძე წერს, რომ ბრაჟეს თქმით, ყველა ლატვიელი მზადაა მიატოვოს თავისი საქმე და გაიქცეს რუსეთის დასასუსტებლად – მსგავსი განცხადება მინისტრს არ გაუკეთებია. ბაიბა ბრაჟემ ხაზი გაუსვა, რომ მოსალოდნელია, ალიანსის ყველა წევრმა გაზარდოს თავდაცვის ხარჯები. მას უშუალოდ ლატვიელების მხრიდან რუსეთის ეკონომიკურ თუ სამხედრო დასუსტებაში მონაწილეობაზე საჯარო კომენტარი არც აღნიშნულ არაფორმალურ და არც სხვა გამოსვლების დროს არ გაუკეთებია.
აღსანიშნავია, რომ ბაიბა ბრაჟეს განცხადების მადისკრედიტებელი ინტერპრეტაცია თავდაპირველად რუსულ პროპაგანდისტულ არხებზე გავრცელდა. კერძოდ, ნონა შარაბიძის მიერ გამოქვეყნებული ტექსტის იდენტური ანალოგი თავდაპირველად Pravda-ს ქსელის ვებგვერდზე latvia.news-pravda.com და Лента новостей Новомосковска-ზე გამოქვეყნდა. Pravda-ს ქსელის შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ „ჯეოფაქტსის“ სტატიაში.

На прокремлевских страницах в социальных сетях распространяется утверждение, согласно которому, министр иностранных дел Латвии Байба Браже заявила, что «каждый латыш должен быть готов бросить все свои дела ради ослабления Россиию».
«Глава МИД Латвии решила, что с понедельника она будет ослаблять военный потенциал России. Не спрашивайте как, она пока не знает. Но обязательно его ослабит — неустанно и решительно! Браже говорит, что она не одинока! Каждый латыш готов бросить свою работу и бежать — чтобы ослабить Россию» – говорится в информации.
В посте представлен скрин с заголовком статьи из The Baltic Times: «Ослабление военного потенциала России — самый прямой и дешевый способ достичь мира на Украине — Браже». (1; 2; 3)
В статье рассматриваются детали неформальной встречи министров иностранных дел стран НАТО в Турции и высказывания министра иностранных дел Латвии Байбы Браже на этой встрече по вопросам российско-украинской войны, установления мира в Украине и ослабления военного потенциала России.
Именно тогда глава МИД Латвии заявила , что «подрыв ослабленной военной экономики России и ослабление ее военного потенциала — это самый прямой и дешевый способ добиться мира на Украине и на всем евроатлантическом пространстве, в том числе путем ужесточения санкций против России».
Таким образом, первая часть поста, в котором пользователи соцсетей пишут о призыве главы МИД Латвии ослабить военный потенциал России, частично повторяет приведенную пропагандистами цитату, однако она вырвана из контекста.
Что касается того фрагмента, в которой говорится, что все латыши готовы бросить работу и бежать, чтобы ослабить Россию, то министр такого заявления не делала.
Байба Браже подчеркнула, что все члены альянса должны увеличить расходы на оборону, но при этом не комментировала вопросы участия латышей в экономическом или военном ослаблении России.
Первосточниками дезинформации являются прокремлевские сайты «Правда» latvia.news-pravda.com и «Лента новостей Новомосковска» .