სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებლები ავრცელებენ (1, 2) ვიდეოს (დაარქივებული ბმული), რომელშიც დიდი ბრიტანეთის თემთა პალატაში კონსერვატორი წევრის რიჩარდ ჰოლდენის სიტყვაა ასახული. ვიდეოს თან ახლავს შემდეგი აღწერები: „მორიგი ჯოჯოხეთი ბრიტანეთიდან. მუსლიმური ლობის მოთხოვნით, კირ სტარმერმა დიდ ბრიტანეთში ლეგალიზება გაუკეთა ბიძაშვილ-მამიდაშვილებს შორის ქორწინებას, რაც მშობლებთან ქორწინების ტოლფასია“; „მუსულმანური ლობის მოთხოვნით, ბრიტანეთის მთავრობამ უახლოეს ნათესავებს შორის ქორწინების ლეგალიზაცია მოახდინა“. სინამდვილეში, გაერთიანებულ სამეფოში პირველი თაობის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ჯერ კიდევ ჰენრი VIII-მ ცნო ლეგალურად და აღნიშნულის დაკანონებას „მუსლიმური ლობთან“ ან კირ სტარმერის მთავრობასთან კავშირი არ აქვს. ამასთანავე, ერთ-ერთი პოსტის სათაურში მოცემული აღწერა პარლამენტის წევრ რიჩარდ ჰოლდენს ყალბ ციტატას მიაწერს.
2025 წლის 5 მარტს გაერთიანებული სამეფოს თემთა პალატაში ყოველკვირეულ შეხვედრაზე, რომელზეც ოთხშაბათობით პალატის წევრები პრემიერ-მინისტრს კითხვებს უსვამენ (Prime Minister’s Questions, PMQs), კონსერვატორული პარტიის წევრმა რიჩარდ ჰოლდენმა საკუთარი კანონპროექტის შესახებ პრემიერ-მინისტრ კირ სტარმერს კითხვა დაუსვა:
„პირველი თაობის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ჯანმრთელობის მნიშვნელოვან პრობლემებს იწვევს, რომელთაგან ბევრის შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ ბავშვის დაბადების შემდეგ ხდება ცნობილი. როდესაც ეს პრაქტიკა თაობიდან თაობაზე გადადის, მნიშვნელოვანი მულტიპლიკაციური ეფექტი იჩენს თავს. დამატებით, მნიშვნელოვანია ჩვენი საზოგადოების ღიაობასა და ჩვენს ქვეყანაში ქალთა უფლებებზე გავლენაც. ერთი და იმავე ბებია-ბაბუის ყოლას მნიშვნელოვანი დინამიკა ახასიათებს. პარასკევს მთავრობას არჩევანი აქვს, რომ პირველი ხაზის ბიძაშვილებს შორის ქორწინების აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი კომიტეტის ეტაპზე განიხილოს. კიდევ ერთხელ დაფიქრდება თუ არა პრემიერ-მინისტრი, სანამ თავის თანამდებობის პირებს ამ კანონპროექტის დაბლოკვას დაავალებს?“
კითხვაზე პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა უპასუხა, რომ მის მთავრობას უკვე გაცხადებული ჰქონდა პოზიცია აღნიშნულ საკითხზე. კერძოდ, დაუნინგ-სტრიტის განცხადებით, მთავრობა აღნიშნული კანონის შეცვლას არ გეგმავს.
სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებლები რიჩარდ ჰოლდენის მიერ გაკეთებულ განცხადებას არასწორად ავრცელებენ. კერძოდ, აღწერაში წარმოჩენილია, თითქოს ჰოლდენის თქმით, პრემიერ-მინისტრი და-ძმას, მშობლებსა და შვილებს შორის ქორწინების ლეგალიზაციას ახდენს, რაც, საბოლოოდ, ინგლისელი ხალხის გაქრობას გამოიწვევს. სინამდვილეში, აღნიშნულ შეხვედრაზე რიჩარდ ჰოლდენს მსგავსი რამ არ განუცხადებია.
რაც შეეხება მთავარ მტკიცებას, რომლის მიხედვითაც, კირ სტარმერის მთავრობამ მუსლიმური ლობის მოთხოვნით უახლოეს ნათესავებს, კერძოდ, ბიძაშვილ-მამიდაშვილებს შორის ქორწინება დააკანონა, იგი ყალბია. სინამდვილეში, გაერთიანებულ სამეფოში პირველი თაობის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ჯერ კიდევ ჰენრი VIII-მ ცნო ლეგალურად საკუთარი ინტერესებისთვის.
უფრო კონკრეტულად, ინგლისში მრავალი ასეული წლის განმავლობაში პირველი ხაზის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება არალეგალური იყო. მე-5 საუკუნის შუა ხანებიდან ინგლისში ეკლესია ამგვარი ქორწინებებისადმი რომაულ დოქტრინას იყენებდა, რაც ამდენად ახლო ნათესავებს შორის, ნათესაურის გარდა, სხვა სახის კავშირს კრძალავდა. საუკუნეების განმავლობაში სწორედ ეს აკრძალვა წარმოადგენდა ნორმას და მე-11 საუკუნისთვის მე-6 თაობის ბიძაშვილებზეც ვრცელდებოდა. თუმცა, 1540 წელს ინგლისის პარლამენტმა ჰენრი VIII-ის ხელისუფლების პირობებში პირველი ხაზის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ლეგალური გახადა. ჰენრი VIII-ის მთავარ სურვილს მის მეხუთე ცოლზე, კათრინ ჰოვარდზე დაქორწინება წარმოადგენდა, რომელიც, თავის მხრივ, მეფე ჰენრის მეორე ცოლის, ანა (ენ) ბოლეინის ბიძაშვილი იყო. იმდროინდელი მკაცრი რელიგიური წესების მიხედვით კი, მეუღლის ნათესავები სისხლით ნათესავად ითვლებოდა.
მიუხედავად იმისა, რომ ჰენრი VIII-ის ქორწინება ორივე ბიძაშვილთან ხანმოკლე აღმოჩნდა, ამ უკანასკნელისთვის ლეგალიზებული ბიძაშვილებს შორის ქორწინება დღემდე შემორჩა სამეფოში.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჰენრი VIII-ის ამ რეფორმას მხარი დაუჭირა ბევრმა პროტესტანტმა თეოლოგმა. ისინი მიიჩნევდნენ, რომ მხოლოდ ის ქორწინებები უნდა იქნას აკრძალული, რომლებიც ბიბლიაშიც ცხადად აკრძალულია. ბიბლიაში კი, მათი თქმით, არსად არის მითითებული, რომ ბიძაშვილებს შორის ქორწინება დაუშვებელია. მართალია, ყველა რეფორმატორი არ ეთანხმებოდა ამ საკითხს და, ზოგადად, კალვინისტები უარყოფითად უყურებდნენ ახლო ნათესავებს შორის ქორწინებას, მაგრამ ჰენრის რეფორმის შემდეგ, ბიძაშვილებს შორის ქორწინება თავისუფლად იქნა დაშვებული ინგლისისა და კოლონიების პროტესტანტულ ეკლესიებში.
ნელ-ნელა პირველი თაობის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ტაბუირებულ საკითხად იქცა ბრიტანულ საზოგადოებაში და გენეტიკური რისკების შესახებ ინფორმაციის მიღების შემდეგ ამგვარი ქორწინების რაოდენობამ იკლო. თუმცა, ბრიტანული საზოგადოების გარკვეულ ნაწილში, მათ შორის მუსლიმურ თემებში, როგორიცაა პაკისტანელები მაგალითად, ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ჯერ კიდევ აქტუალურია. სწორედ აღნიშნული ლეგალიზაციის აკრძალვის კანონპროექტი წარადგინა თემთა პალატაში მემარჯვენე ფრთის წარმომადგენელმა რიჩარდ ჰოლდენმა ჯერ კიდევ გასული წლის დეკემბერში, ლეიბორისტული პარტია კი საკითხის განხილვას თავს არიდებს და ამაზე მიუთითებს კირ სტარმერის ზემოთ აღნიშნული პასუხიც პალატაში ჰოლდენის
ამრიგად, გაერთიანებულ სამეფოში პირველი თაობის ბიძაშვილებს შორის ქორწინება ნამდვილად ლეგალურია და მეტწილად სწორედ საზოგადოების მუსლიმურ ნაწილშია აქტუალური. თუმცა, ამ პრაქტიკის ლეგალიზებასთან მუსლიმური ლობის კავშირი არ დასტურდება, თავის მხრივ, ქრისტიანმა თეოლოგებმაც თავის დროზე მას მხარი დაუჭირეს. ლეგალიზების მოტივები მეფე ჰენრი VIII-ის პირად ინტერესებს უკავშირდებოდა.

Дезинформация: Правительство Британии легализовало браки между кровными родственниками
В социальной сети пользователи Facebook распространяют  видео, на котором запечатлено выступление  члена Палаты общин Великобритании, консерватора Ричарда Холдена, которое сопровождается следующим утверждением: « В Англии Кир Стармер официально легализовал родственные браки между братьями и сёстрами, отцами и дочками, сыновьями и матерями. Он посчитал это необходимым шагом, так как этого захотела мусульманская община.
Теперь в Англии законодательно разрешено иметь детей инцеста. Всё»
Утверждается, что британский депутат выступил с предложением отмены права на родственные браки, считая, что это грозит вымиранием английской нации: «Мистер Стармер, вы понимаете что делаете? Вы легализуете родственные браки между братьями и сёстрами, между родственниками. Это несёт катастрофические риски для здоровья людей, многие из которых невозможно определить до рождения ребёнка. Если такая практика продолжится из поколения в поколение, то англичане вымрут». (Архив)
На самом же деле, эта информация ложная.
В реальности, браки между двоюродными братьями и сестрами в первом поколении в Соединенном Королевстве были признаны законными королем Генрихом VIII, и это не имело никакого отношения к «мусульманскому лобби» или правительству Кира Стармера. Кроме того, описание в заголовке одного из постов приписывает ложную цитату депутату Ричарду Холдену – в частности, пропагандисты пишут, что депутат-консерватор обвинил премьера в том, что том намерен узаконить родственные браки, хотя на самом деле ничего такого он не говорил.
На еженедельном заседании Палаты общин Великобритании 5 марта 2025 года, на котором члены Палаты общин, традиционно, по средам задают премьер-министру вопросы, член Консервативной партии Ричард Холден спросил премьер-министра Кира Стармера о его собственном законопроекте: «Браки между двоюродными братьями и сестрами в первом поколении вызывают серьезные проблемы со здоровьем, о многих из которых становится известно только после рождения ребенка. Когда эта практика передается из поколения в поколение, появляется значительный эффект приумножения. В пятницу у правительства есть возможность рассмотреть законопроект о запрете браков между двоюродными братьями и сестрами. Подумает ли премьер-министр еще раз, прежде чем поручить своим чиновникам заблокировать этот законопроект?»
Отвечая на данный вопрос,  Кир Стармер сказал, что его правительство уже изложило свою позицию по этому вопросу – оно заключается в том, что правительство не планирует отменять этот закон.
Браки между двоюродными братьями и сестрами по первой линии были незаконными в Англии в течение многих сотен лет. С середины V века Церковь применяла римскую доктрину к таким бракам, запрещая таким образом любой другой вид союза между близкими родственниками, кроме родства. На протяжении веков этот запрет был нормой, а к 11 веку он был распространен на двоюродных братьев и сестер в 6-м поколении.
Однако в 1540 году английский парламент легализовал брак между двоюродными братьями и сестрами первой линии во время правления Генриха VIII. Главным желанием Генриха VIII было жениться на своей пятой жене, Екатерине Говард, которая, в свою очередь, была двоюродной сестрой второй жены короля Генриха, Анны Болейн. Согласно строгим религиозным правилам того времени, родственники супруга считались кровными родственниками.
Следует также отметить, что эту реформу Генриха VIII поддержали многие протестантские богословы, считавшие, что в Библии нигде нет прямого указания на недопустимость родственных браков.
Постепенно, по мере культурного и цивилизационного развития страны,  браки между двоюродными братьями и сестрами в первом поколении стали табуированной темой в британском обществе, а после того, как стало известно о генетических рисках, количество таких браков почти опустилось до нуля.
Тем не менее, в определенных слоях британского общества, в первую очередь в мусульманских общинах, браки между двоюродными братьями и сестрами все еще актуальны. Закон, принятый в личных интересах британского монарха сотни лет назад, позволяет британским мусульманам сегодня, в 21-м веке прибегать к практике, давно ставшей неприемлемой для страны в целом.
Именно законопроект о запрете легализации был внесен в Палату общин правым Ричардом Холденом еще в декабре прошлого года, и Лейбористская партия избегает обсуждения этого вопроса, о чем свидетельствует упомянутый выше ответ Кира Стармера Холдену в Палате общин.
Таким образом, в Соединенном Королевстве брак между двоюродными братьями и сестрами в первом поколении действительно является законным и это  в значительной степени актуально в мусульманской части общества.
Однако очевидно, что в те времена, когда этот закон был принят, никаких мусульман в Британии еще не было, соответственно, это утверждение ложное.