სოციალურ ქსელში ვრცელდება ფოტო (დაარქივებული ბმული), რომელშიც უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ვაშინგტონში ვიზიტი ჩანს. პოსტის აღწერაში გამავრცელებელი მიუთითებს: „წარმოიდგინეთ ზელენსკი ვაშინგტონში ჩადის, მაგრამ აეროპორტში არავინ ხვდება. არც საპატიო ყარაული, არც ოფიციალური პირები, არც ცერემონიალი, სრული სიჩუმე. საკუთარი რეპუტაციის გადასარჩენად მას სხვა აღარაფერი დარჩენოდა, გარდა იმისა, რომ „მისალმების“ სცენა თავადვე მოეწყო. კადრები აჩვენებს, როგორ ესალმებიან მას საკუთარი გუნდის წევრები მათ შორის საკუთარი პილოტი. ვინც პრეზიდენტი ვაშინგტონში ჩაიყვანა“. აღნიშნული ფოტო რუსულმა მედიებმა და სოციალური ქსელების ანგარიშებმაც გაავრცელეს (1, 2, 3), ასევე რუსმა პროპაგანდისტმა ჟურნალისტმა ვლადიმერ სოლოვიოვმა.
რეალურად, კადრებში ჩანს, როგორ ესალმებიან უკრაინის პრეზიდენტს აშშ-ის დეპარტამენტის პროტოკოლის უფროსი, აშშ-ის სამხედრო ოფიცერი, ხოლო უკრაინის მხრიდან – აშშ-ში უკრაინის ელჩი, უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი და უკრაინის სამხედრო ატაშე. დახვედრის ცერემონიაზე დამსწრე პირების სია პროტოკოლით არის განსაზღვრული და სხვა მაღალი რანგის სტუმრებსაც იგივე წესით ესალმებიან. შესაბამისად, მტკიცება, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა „მისალმების სცენა თავადვე მოაწყო“ და მხოლოდ საკუთარი გუნდის წევრები, მათ შორის პილოტი, დახვდნენ, სიმართლეს არ შეესაბამება.
ვოლოდიმირ ზელენსკი ვაშინგტონში სამუშაო ვიზიტით 17 ოქტომბერს ჩავიდა. მას ენდრიუსის ბაზაზე დახვდნენ. შეხვედრის კადრები უკრაინის პრეზიდენტის სოციალურ ქსელში გამოქვეყნდა.
აშშ-ის დიპლომატიური პროტოკოლის მიხედვით (გვერდი 167), სტუმრებს აშშ-ის პროტოკოლის უფროსი, სახელმწიფო დეპარტამენტის თანამშრომელი, სტუმარი ქვეყნის ელჩი აშშ-ში და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები ხვდებიან. როგორც კადრებში ჩანს, ზელენსკის აშშ-ის პროტოკოლის უფროსი მონიკა კროული ხვდება.
ზელენსკის ასევე ხელს ართმევს პირი, რომლის იდენტიფიცირებაც კადრებიდან ვერ ხერხდება, თუმცა, მისი უნიფორმასა და ქუდზე არსებული სიმბოლოების გათვალისწინებით, ის აშშ-ის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობს.
აღნიშნული დეზინფორმაცია სხვა ქვეყნებშიც გავრცელდა და მას ესტონური ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია Delfi გამოეხმაურა. სამხედრო პირის იდენტიფიცირება ვერც მათ შეძლეს, თუმცა სტატიაში აღნიშნავენ, რომ, „სავარაუდოდ პირი ენდრიუსის საჰაერო ძალების ბაზის, ან აშშ-ის საჰაერო ძალების ვაშინგტონის ოლქის წარმომადგენელია – როგორც წესი, ისინი ბაზაზე დელეგაციების მიღების ცერემონიალში მონაწილეობენ“.
დამატებით, ამ პირის ვინაობის დასადგენად „ჯეოფაქტსი“ აშშ-ის პროტოკოლს დაუკავშირდა. ინფორმაციის მიღებისთანავე, სტატია განახლდება.
დამატებით, კადრში ჩანს, რომ ზელენსკის ადმინისტრაციის უფროსი, ანდრეი იერმაკი და უკრაინის ელჩი აშშ-ში, ოლჰა სტეფანიშინაც ხვდებიან.
ზელენსკის უკრაინის სამხედრო ატაშე აშშ-ში, ბორის კრემენეცკიც ხვდება. Facebook-ზე გავრცელებულ პოსტში სწორედ მისი უკრაინის დროშის გამოსახულებიანი სამკერდე ნიშანი ჩანს.
აღსანიშნავია, რომ ბორის კრემენეცკიმ ვოლოდიმირ ზელენსკის აშშ-ში ჩასვლისას სხვა დროსაც შეხვედრია.
უკრაინის პრეზიდენტის მიერ გამოქვეყნებულ ფოტოებში ასევე აშშ-ის საპატიო სამხედრო მცველებიც ჩანან.
წყარო: https://x.com/ZelenskyyUa/status/
საგულისხმოა, რომ აშშ-ში ვიზიტისას სხვა მაღალი რანგის სტუმრებსაც იმავე წესით ხვდებიან, რასაც მაგალითად 20 ოქტომბერს ავსტრალიის პრემიერ-მინისტრის ენტონი ალბანეზის აშშ-ში ვიზიტი ადასტურებს. კადრებში ჩანს, რომ აეროპორტში მას პროტოკოლის უფროსი მონიკა კროული და ავსტრალიის ელჩი აშშ-ში, კევინ რადი დახვდნენ.
ცნობისთვის, 17 ოქტომბერს ვოლოდიმირ ზელენსკი აშშ-ში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა და აშშ-ის პრეზიდენტს შეხვდა. უკრაინული მხარისთვის შეხვედრის მიზანი ტრამპისგან „ტომაჰავკის“ რაკეტების გადაცემაზე თანხმობის მიღება იყო, თუმცა შეთანხმება ამ ეტაპზე ვერ შედგა.

В социальных сетях распространяется фотография (1, 2, 3; 4; архивная ссылка) на которой запечатлена церемония прибытия президента Украины Владимира Зеленского в Вашингтон.
В описании к посту говорится следующее: «Во время прибытия Зеленского в США, на взлётно-посадочной полосе не было ни американского почётного караула, ни приветственных знаков.
В попытке разрядить обстановку его «приветствовала» собственная команда, включая пилота его самолета». Фото также распространил российский пропагандист Владимир Соловьёв.
На самом же деле это ложь, что легко можно понять, изучив детали представленного фото.
На нем видно, что президента Украины встречает начальник протокола госдепартамента США и офицер американского военного ведомства, с украинской стороны – посол Украины в США, руководитель Администрации президента и военный атташе посольства Украины в США,
Список лиц, присутствующих на церемонии приветствия, определяется протоколом и других высокопоставленных гостей встречают также.
Владимир Зеленский 17 октября прибыл в Вашингтон с рабочим визитом. Его самолет приземлился на военной базе Эндрюс, штат Мэриленд.
Видео и фото встречи опубликованы на страницах президента Украины в социальных сетях.
Согласно Дипломатическому протоколу США (стр. 167), гостей встречают начальник протокола США, сотрудник Государственного департамента, посол страны-гостя в США и представители дипломатического корпуса. Как видно на фото, Зеленского у трапа самолета встречает глава протокола США Моника Кроули.
С президентом также за руку здоровается человек, которого невозможно опознать по кадрам, однако, учитывая символику на его форме и шапке, он служит в вооруженных силах США.
Эта дезинформация была распространена в других странах, и эстонская организация по проверке фактов Delfi отреагировала на нее. Установить личность военного не удалось, но в статье отмечается, что «скорее всего это представитель авиабазы Эндрюс, или ВВС США в округе Вашингтон – как правило, они участвуют в церемониях приема иностранных делегаций на военные базы».
Кроме того, для установления личности этого человека «Джеофактс» связался с протоколом США. После получения информации статья будет обновлена.
Также на кадре видно, что руководитель офиса Зеленского Андрей Ермак и посол Украины в США Ольга Стефанишина также присутствуют на встрече.
Во время встречи присутствует и военный атташе Украины в США Борис Кременецкий. На опубликованном в Facebook посте видно именно его нагрудный знак с изображением флага Украины.
Отмечается, что Борис Кременецкий уже встречался с Владимиром Зеленским и ранее, во время его визитов в США.
На опубликованных президентом Украины фотографиях также видны почётные военные караульные США.
Источник: https://x.com/ZelenskyyUa/status/
Следует отметить, что в ходе визитов в США в примерно также встречают и других высокопоставленных гостей, о чем свидетельствует визит премьер-министра Австралии Энтони Альбанезе в США 20 октября. На кадрах видно, что в аэропорту его встретили начальник протокола Моника Кроули и посол Австралии в США Кевин Радд.
Для информации: 17 октября Владимир Зеленский находился с рабочим визитом в США и встретился с президентом США Дональдом Трампом. Целью встречи было получение одобрения Трампа на передачу Украине ракет «Томагавк», однако на данном этапе договоренность не достигнута.