სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიში ფოტოს აქვეყნებს, რომელზეც უკრაინის პრეზიდენტ ზელენსკის დიდი ზომის ფეხსაცმელი აცვია (დაარქივებული ბმული). აღნიშნული ფოტოს სავარაუდო პირველწყარო რუსულენოვანი X-ანგარიშია. სინამდვილეში, ფოტო ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის გენერირებული.
ფოტო სოციალურ ქსელებში ფართოდ გავრცელდა, რასაც იტალიური ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია OPEN გამოეხმაურა.
როგორც ჩანს, გავრცელებული ფოტო ავსტრიულ ვებსაიტ Puls24-ზე 2024 წლის დეკემბერში გამოქვეყნებული ფოტოს რედაქტირებულ ვერსიას წარმოადგენს. ორიგინალ ფოტოზე ზელენსკის გვერდით ევროპული საბჭოს პრეზიდენტი ანტონიო კოსტა დგას, თუმცა მისი სახე რედაქტირების დროს შეცვლილია. შეცვლილია მათი ტანსაცმელიც. განსხვავდება აგრეთვე მიკროფონებზე გამოსახული ტელეკომპანიების ლოგოები. გარდა ამისა, რედაქტირებულ ვერსიაში რამდენიმე უზუსტობაა, რაც ზოგადად, ხელოვნური ინტელექტისთვისაა დამახასიათებელი, მაგალითად, არაბუნებრივად გლუვი კანი და დეფორმირებული ხელები.
ავთენტური ფოტო
რედაქტირებული ფოტო
ხელოვნური ინტელექტის ამომცნობი ხელსაწყოს Undetectable.ai-ის მიხედვით, ფოტო 97%-იანი ალბათობით შეიცავს ხელოვნური ინტელექტის კვალს. კიდევ ერთი ხელსაწყოს Hive Moderation-ის მიხედვით კი, ფოტო 98.9%-იანი ალბათობით შეიცავს ხელოვნური ინტელექტის ან Deepfake-ის კვალს.
ამავდროულად, ზელენსკისა და ანტონიო კოსტას 2024 და 2025 წლის შეხვედრის ფოტოები AFP-ის გალერეაში ხელმისაწვდომი. ფოტოებზე ჩანს, რომ ზელენსკის მსგავსი დიდი ზომის ფეხსაცმელი არ აცვია.
ამდენად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ფოტო ხელოვნური ინტელექტის მიერ არის შექმნილი და რეალობას არ შეესაბამება.

В социальных сетях распространяется фотография президента Украины, сгенерированная искусственным интеллектом
В социальных сетях публикуется фотография президента Украины Зеленского, одетого в обувь неестественно большого размера. (архивная ссылка).
Предполагаемым первоисточником этой фотографии является русскоязычный X-аккаунт.
На самом же деле эта фотография сгенерирована искусственным интеллектом.
Фотография получила широкое распространение в социальных сетях, на что отреагировала итальянская организация по проверке фактов OPEN.
Распространенное фото, по-видимому, является отредактированной версией фотографии, опубликованной на австрийском сайте Puls24 в декабре 2024 года.
На оригинальном снимке президент Совета Европы Антониу Кошта стоит рядом с Зеленским, однако в процессе монтажа его лицо подверглось изменениям.  От реальных также отличаются одежда политиков и логотипы на микрофонах телекомпаний.
Кроме того, в отредактированной версии есть несколько неточностей, характерных для изображений сгенерированных искусственным интеллектом – таких как неестественно гладкая кожа и деформированные руки.
Подлинная фотография
Отредактированная фотография
Согласно выводам системы распознавания ИИ Undetectable.ai, фотография содержит след ИИ с вероятностью 97%. Согласно другому инструменту, Hive Moderation, фотография изменена искусственным интеллектом или Deepfake с вероятностью 98,9%.
В то же время фотографии встреч Зеленского и Антониу Кошты в 2024 и 2025 годах доступны в галерее AFP. На снимках видно, что на Зеленском нет обуви такого большого размера.
Таким образом, фотография, циркулирующая в социальных сетях, создана искусственным интеллектом и не соответствует действительности.