სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიში „ნონა შარაბიძე“, რომლის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „ჯეოფაქტსს” არაერთხელ გადაუმოწმებია (1; 2; 3), ფოტოს ავრცელებს, რომელზეც უკრაინის პრეზიდენტის მშობლები ჩანან, ქვემოთ კი რუსული ტექსტია მოცემული. ფოტოს აღწერაში ტექსტი ქართულადაა თარგმნილი და ვკითხულობთ: „ზელენსკის მშობლებმა გადაწყვიტეს ისრაელში მდებარე ვილის გაყიდვა და მაიამიში გადასვლა.
«აქ ძალიან არასტაბილური სიტუაციაა და ჩვენ, როგორც მდიდარ ადამიანებს, შეგვიძლია ავირჩიოთ დედამიწის ნებისმიერ წერტილში ცხოვრება», – თქვა ოჯახის უფროსმა.“ სინამდვილეში, გავრცელებული ინფორმაცია ტყუილია (არქივირებული ბმული).
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ ზელენსკის მშობლების მიერ გაკეთებული მსგავსი შინაარსის განცხადება სანდო მედიასაშუალებების ვებგვერდებზე არ იძებნება. ციტატა არც რუსულ მედიებს გაუვრცელებიათ. ციტატის Google-ის სისტემაში ძიებისას, მხოლოდ სოციალური ქსელის ანგარიშებსა და გვერდების მიერ გავრცელებული მასალა გვხვდება.
საგულისხმოა, რომ წარსულში გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც 2023 წელს ზელენსკიმ მშობლებს სახლი აჩუქა ისრაელში, რომლის ფასიც 8 მილიონ დოლარს შეადგენდა.
მშობლებისთვის ისრაელში 8 მილიონ დოლარად სახლის შეძენასთან დაკავშირებით უცხოენოვან სოციალურ ქსელებში მტკიცება 2022 წლიდან ვრცელდება. მტკიცებას თან მოჰყვებოდა სახლის ფოტო, რომელზეც თითქოს ზელენსკის მიერ ისრაელში შეძენილი სახლი ჩანდა. ფოტოს ძიების ინსტრუმენტით (reverse image search) აღმოჩნდა, რომ ფოტოზე ნაჩვენები სახლი რეალურად კიევში მდებარეობს და მას Kyiv Sea Casa ჰქვია. 2022 და 2023 წელს აღნიშნული სახლი 15 მილიონ დოლარად იყიდებოდა, განცხადება კი უძრავი ქონების სააგენტო Sothebys Realty-ს ვებგვერდზე იძებნებოდა, თუმცა ამჟამად არც ღია წყაროებში და არც სააგენტოს ვებგვერდზე არ იძებნება ინფორმაცია გაიყიდა, თუ – არა სახლი.
ამდენად, სახლი, რომელიც ფოტოსურათზე ჩანდა და ზელენსკის ისრაელში შეძენილ ქონებად წარმოაჩენდნენ, რეალურად, კიევში მდებარეობს. დამატებით, ზელენსკის მშობლების ციტატის ნამდვილობა, რომლის თანახმადაც მათ მაიამიში გადასვლა სურთ, არ დასტურდება.

Дезинформация: Родители Владимира Зеленского продают виллу в Израиле и планируют переехать в Майами
В российском сегменте социальных сетей распространяется утверждение о том, что якобы родители президента Украины Владимира Зеленского намерены продать виллу в Израиле, и переехать жить в Майами, так как в Израиле сейчас неспокойно, и все, кто может пытаются его покинуть. (1; 2; Архив)
На самом же деле, эта информация нигде и ничем не подтверждается, соответственно, она является ложной.
Прежде всего, следует отметить, что заявление аналогичного содержания, сделанное родителями Зеленского, не встречается в каких-либо надежных СМИ или на информационных сайтах с хорошей репутацией.
Более того, об отъезде родителей президента в Майами не пишут даже пропагандистские российские СМИ.  При поиске данной цитаты в системе Google можно найти только посты, которыми делятся аккаунты и страницы социальных сетей.
Примечательно, что в прошлом появлялась информация, согласно которой в 2023 году Зеленский подарил своим родителям дом в Израиле стоимостью в 8 миллионов долларов, однако никакого подтверждения по этому поводу так и не было представлено.
Информация о покупке родителями президента дома в Израиле распространяется  в соцсетях с 2022 года. Она сопровождалась фотографией дома, который якобы купил Зеленский в Израиле.
Однако инструмент обратного поиска изображений выяснил, что дом на фото, на самом деле находится в Киеве и называется Kyiv Sea Casa. В 2022 и 2023 годах данный дом продавался за 15 миллионов долларов, объявление размещалось на сайте агентства недвижимости Sotheby’s Realty, однако в настоящее время в открытых источниках и на сайте агентства нет информации о том, был ли дом продан или нет.
Таким образом, дом, представленный как недвижимость, приобретенная Зеленским в Израиле, на самом деле находится в Киеве.
Кроме того, не подтверждена подлинность цитаты родителей Зеленского, согласно которой они хотят переехать в Майами.