სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიში Nero Nero, რომლის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია „ჯეოფაქტსს“ წარსულშიც გადაუმოწმებია, შემდეგ ინფორმაციას ავრცელებს: „ზელენსკის წინააღმდეგ კრიმინალური ინფორმაცია აღმოაჩინეს!
28 ნოემბერს ჩატარებული ჩხრეკის დროს, NABU-ს დეტექტივებმა ანდრეი იერმაკისგან (მაშინდელი პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი) შემდეგი ნივთები ამოიღეს:
ნაღდი ფული: 14 მილიონი დოლარი ნაღდი ფული
დოკუმენტები და შენახვის საშუალებები, რომლებიც ადასტურებს ოფშორულ ანგარიშებზე გადარიცხვების რაოდენობას, სულ 2.6 მილიარდი დოლარი
ვოლოდიმირ ზელენსკის სახელზე პასპორტები: ისრაელი, დიდი ბრიტანეთი, სენტ-კიტსი და ნევისი, ბაჰამის კუნძულები
ანდრეი იერმაკის სახელზე პასპორტები: დიდი ბრიტანეთი, სენტ-კიტსი და ნევისი, ბაჰამის კუნძულები
ტიმურ მინდიჩის სახელზე პასპორტები“.
სინამდვილეში, გავრცელებული ინფორმაცია არ დასტურდება (არქივირებული ბმული: 1; 2;). 3)
2025 წლის 28 ნოემბერს უკრაინის ეროვნულმა ანტიკორუფციულმა ბიურომ (НАБУ) და პროკურატურის სპეციალიზებულმა ანტიკორუფციულმა სამსახურმა (САП) უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის, ანდრიი ერმაკის სახლში ჩხრეკა ჩაატარეს. აღნიშნულს უკრაინის პრეზიდენტის მიერ ერმაკის თანამდებობიდან გადაყენება მოჰყვა.
უკრაინის ანტიკორუფციულ ბიუროს არც ვებგვერდზე და არც სოციალურ ქსელებში (Facebook; X; Telegram) არ გაუვრცელებია ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ერმაკის სახლიდან დიდი ოდენობის თანხა და პასპორტები აღმოაჩინეს. ამის შესახებ არც სანდო უკრაინულ მედიას არ დაუწერია.
ქართულენოვან პოსტს თან ახლავს ვიდეო და ფოტოსურათები. ვიდეოში მოთხრობილია იგივე ინფორმაცია, რაც პოსტის აღწერაში. ვიდეოს შესავალში ანტიკორუფციული სამსახურის ლოგოტიპი ჩანს, რაც მომხმარებლებს აფიქრებინებს, რომ მათ მიერ გავრცელებული საგამოძიებო სიუჟეტია. თუმცა, НАБУ-ს YouTube გვერდზე მსგავსი ვიდეო არ იძებნება. მეტიც, თავიანთ ვიდეოებს НАБУ სრულიად განსხვავებული შესავლით იწყებს, კადრს მიღმა ხმას არ იყენებს და ამასთან, ინგლისურენოვან ვიდეოებსაც ძალიან იშვიათად აქვეყნებს. მათი მასალა ძირითადად ტექსტის სახით ვრცელდება და მსგავსი კადრს მიღმა ხმა არ ადევთ (1; 2).
რაც შეეხება თანდართულ ფოტოებს, მათზე ისრაელისა და ბაჰამის პასპორტები ჩანს, რომლებიც თითქოს ვოლოდიმირ ზელენსკის ეკუთვნის.
ბაჰამის პასპორტზე უკრაინის პრეზიდენტის გვარი ლათინური შრიფტით წერია, როგორც Zelensky. მართალია, მედიების ნაწილი სწორედ ასე წერს უკრაინის პრეზიდენტის გვარს, თუმცა პრეზიდენტის ოფიციალურ გვერდზე გვარი ორი y-ს გამოყენებით წერია – Zelenskyy.
ბაჰამის პასპორტში გამოყენებულია ზელენსკის 2020 წლის თებერვალში გადაღებული ფოტოსურათი თურქეთის პრეზიდენტთან რეჯეფ თაიფ ერდოღანთან შეხვედრიდან (ფოტოები იხ. ქვემოთ).
რაც შეეხება ისრაელის პასპორტს.
გარდა ზემოაღნიშნული უზუსტობისა, ისრაელის პასპორტში ზელენსკის საჯაროდ ხელმისაწვდომი ფოტოა გამოყენებული, რომელიც პრეზიდენტის ვებგვერდზე 2020 წლის 16 ოქტომბერს გამოქვეყნდა (ფოტოები იხ. ქვემოთ).
ვიდეოში აგრეთვე ნაჩვენებია დოკუმენტი, რომელიც, ვიდეოს თანახმად, ანდრიი ერმაკის საბანკო გადარიცხვების ჩანაწერს წარმოადგენს. პოსტის მიხედვით, ჩანაწერი ოფშორულ ზონებში ბანკების CIBC Carribean სა და Nevis International-ის გამოყენებით 2.6 მილიარდი დოლარის გზავნილებს აჩვენებს. დოკუმენტზე ჩანს CIBC-ის ლოგო. ფოტოს ძიების ინსტრუმენტის თანახმად, იდენტური დოკუმენტი Scribd-ის ვებგვერდზე იძებნება, სადაც მხოლოდ ერმაკის სახელი და ციფრებია შეცვლილი, შესავალი ტექსტი და თარიღი (17 თებერვალი) ორივე დოკუმენტში იდენტურია.
ფოტო სოციალური ქსელიდან:
ფოტო ვებგვერდიდან Scribd:
ამგვარად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს ანდრიი ერმაკის სახლის ჩხრეკისას დიდი ოდენობით თანხა და პასპორტები ამოიღეს, არ დასტურდება. აგრეთვე არ დასტურდება ვოლოდიმირ ზელენსკის სახელით გავრცელებული პასპორტების ნამდვილობა.

Дезинформация: Во время обыска дома Андрея Ермака была изъята большая сумма денег и несколько паспортов, в том числе на имя Зеленского
На прокремлевских страницах в социальных сетях распространяется утверждение, согласно которому, следователи Национального антикоррупционного бюро Украины при обыске дома бывшего главы Администрации президента Украины Андрея Ермака нашли крупную сумму денег и несколько паспортов. (1; 2; Архивная ссылка)
«У Ермака хранились паспорта Великобритании, Израиля и Багам для него и для Зеленского – их обнаружили следователи НАБУ в ходе обысков
Следователи НАБУ во время обысков могли наткнуться не только на документы и технику, но и на крупные суммы наличности и пакеты иностранных паспортов, оформленных якобы на Владимира Зеленского, самого Ермака и приближённых к ним лиц.
В «сливах» фигурируют:
— $14 млн наличными;
— данные о переводах на офшорные счета на сумму порядка $2,6 млрд;
— паспорта Израиля, Великобритании, Сент-Китса и Невиса, Багам — часть якобы на имя Зеленского, часть на Ермака и Миндича.» – говорится в утверждении.
На самом же деле, эта информация ложная.
28 ноября 2025 года Национальное антикоррупционное бюро Украины (НАБУ) и Специализированная антикоррупционная служба прокуратуры (САП) провели обыск в доме главы Офиса Президента Украины Андрея Ермака. За этим последовало отстранение президентом Украины Ермака с занимаемой должности. Однако при этом само ведомство ничего о таких фактах не сообщает ни на сайте, ни на своих страницах в социальных сетях (FacebookXТелеграмма). Информацию о найденных 14 млн.  и паспортах не распространяют и более или менее надежные украинские СМИ.
Утверждение  сопровождается видео и фотографиями. Видео содержит ту же информацию, что и описание поста и в нем фигурирует  логотип антикоррупционной службы. Это позволяет предположить, что перед нами  – расследование, проведенное НАБУ, однако на сайте ведомства и на его YouTube-странице такого видео нет.
Кроме того, Антикоррупционное бюро, которое часто снимает документальные отчеты о результатах расследований,  начинает их с другого вступления, не использует закадровый голос  и при этом очень редко публикует материалы на английском языке. Преимущественно, сделанные им видео распространяются в виде кадров с наложенным на них текстом, без голоса (12).
Что касается фотографий, на них показаны израильские и багамские паспорта, которые, якобы принадлежат Владимиру Зеленскому.
В паспорте Багамских островов фамилия президента Украины написана латинским шрифтом как Zelensky, как это делают некоторые международный СМИ, однако официально, в том числе и на официальной странице президента его фамилия пишется как Zelenskyy.
В багамском паспорте используется фотография президента Украины, сделанная в феврале 2020 года во время встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, хотя при этом общеизвестно, что в паспортах используются только фото сделанные специально для них.
Что касается израильского паспорта.
В дополнение к вышеуказанным неточностям, в израильском паспорте используется общедоступная фотография Зеленского, опубликованная на сайте президента 16 октября 2020 года (см. фотографии ниже).
На видео также показан документ, который, как указано в посте, является записью банковских переводов Андрея Ермака. Согласно публикации, она  показывает транзакции на сумму 2, 6  млрд. долларов в офшорных зонах с использованием банков CIBC Carribean и Nevis International.
На документе виден  логотип банка CIBC, однако согласно инструменту поиска фотографий, идентичный документ находится на сайте Scribd, но принадлежит другому человеку, так как пропагандисты поменяли имя-фамилию владельца и сумму транзакции.
Фото из социальной сети:
Фото с сайта Scribd:
Таким образом, распространённая в социальных сетях информация о том, что при обыске дома Андрея Ермака были изъяты крупные суммы денег и несколько паспортов, не подтверждается – она является ложной как в отношении денег, так и паспортов Зеленского.