სოციალურ ქსელში გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს უკრაინელებს იუდაიზმის მიღებისკენ მოუწოდებენ;
უკრაინელი სასულიერო პირის კომენტარი, რომლითაც ამტკიცებენ, რომ უკრაინელებს იუდაიზმის მიღებას აიძულებენ, გაყალბებულია.
სოციალურ ქსელში ვრცელდება ვიდეო, რომლის აღწერის თანახმად უკრაინელებს იუდაიზმის მიღებისკენ მოუწოდეს. ვიდეო რუსულენოვანია და მასზე რუსულენოვანი სტატიის ფოტო და ერთ-ერთი ტელეგრამ არხის (Валькирия света) სახელი ჩანს (არქივირებული ბმული).
ვიდეო რუსულენოვან ინტერნეტსივრცეში 2024 წელს გავრცელდა. თავდაპირველად ის 2024 წლის 28 დეკემბერს „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა“ (СПЖ) გაავრცელა, სადაც წერდნენ, რომ მღვდელმა ვასილი კოსიაჩენკომ უკრაინის მოქალაქეებს იუდაიზმის მიღებისკენ მოუწოდა. გავრცელებული ინფორმაციით, მოწოდებას მღვდელი იმ არგუმენტით ხსნიდა, რომ ერთიანი რელიგია საზოგადოების გაერთიანებას და რუსეთზე გამარჯვებას უზრუნველყოფდა, მით უმეტეს, რომ იუდაიზმის მიმართ ქვეყნის პირველი პირებიც სიმპათიას გამოხატავდნენ. СПЖ-ის ინფორმაციით, აღნიშნული განცხადება კოსიაჩენკომ Facebook-ზე უკრაინის მთავარი რაბინის, მოშე რუვენ ასმანის პოსტზე კომენტარის სახით დაწერა. СПЖ-ის სტატიაში ამ კომენტარის ფოტოანაბეჭდიცაა დამატებული.
ინფორმაცია 2025 წელს უკრაინულმა ფაქტების გადამმოწმებელმა ორგანიზაციამ VoxUkraine გადაამოწმა. მათი ინფორმაციით, ვასილი კოსიაჩენკოს რეალური კომენტარი უკრაინის მთავარი რაბინის პოსტზე სრულად განსხვავებული შინაარსის იყო და იუდაიზმის მიღებისკენ მოწოდებებს არ შეიცავდა. СПЖ-ის მიერ გავრცელებული კომენტარის ფოტო კი გაყალბებული იყო.
რაბინის პოსტი უკრაინის ეროვნული გვარდიის მეთაურთან ერთად ჰანუქას მენორის დანთებას შეეხებოდა. კოსიაჩენკომ კი მის ქვემოთ ასეთი კომენტარი დაწერა:
„მიყვარს ებრაელი ერი. დედაჩემის ხალხი. თუ უკრაინის ტერიტორიაზე ებრაელები და უკრაინელები უახლოეს მომავალში ერთ ერად არ ჩამოყალიბდებიან, პუტინის რუსეთი უკრაინის ოკუპაციას მოახდენს. კვლავ დაიწყება ებრაელთა დევნა. ახლა უკრაინის გადარჩენა, კეთილდღეობა და აყვავება, რაბინებსა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (ПЦУ) მღვდელმსახურებზეა დამოკიდებული. ასევე რუსეთზე გამარჯვება. რუსების ხელახლა აღზრდა მტაცებლები და მონებისგან – ადამიანებად“.
საგულისხმოა, რომ 2026 წლის 21 იანვრის მონაცემით, აღნიშნული კომენტარი არ იძებნება, თუმცა შემონახულია VoxUkraine-ის მიერ გავრცელებული ფოტოანაბეჭდი.
წყარო: VoxUkraine
გარდა ამისა მსგავსი მოწოდება რომ უკრაინელ სასულიერო პირს გაეკეთებინა, ამის შესახებ უკრაინული მედიებიც დაწერდნენ. თუმცა ინფორმაციის ინტერნეტში ძიებისას უმრავლესად რუსული კრემლისტური გამოცემები და სოციალური ქსელის ანგარიშები იძებნება. (1; 2; 3)
ამგვარად, მტკიცება, თითქოს უკრაინელებს იუდაიზმის მიღებისკენ მოუწოდეს, სიმართლეს არ შეესაბამება.
“მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი” (СПЖ) თავდაპირველად 2015 წელს უკრაინაში დაარსდა. დროთა განმავლობაში მათ საქმიანობა სხვა ევროპულ ქვეყნებშიც გააფართოეს, ძირითადად იმ ქვეყნებში, სადაც მართლმადიდებელი ქრისტიანული მოსახლეობა ჭარბობს. საგულისხმოა, რომ СПЖ მოსკოვის საპატრიარქოსთან დაკავშირებული ორგანიზაციაა. СПЖ-ის ქართულენოვანი ვებ და Facebook გვერდები 2020 წლიდან ფუნქციონირებენ. უკრაინაში კი 2024 წლიდან დაბლოკილია.

В социальных сетях появились утверждения о том, что украинцев призывают принять иудаизм;
Основным источником информации является прокремлёвское издание, связанное с Московским патриархатом;
Информация о высказывании украинского священника по поводу принятия иудаизма, опровергнута.
В социальных сетях распространяется видео, согласно которому представители украинского духовенства призывают свою паству принять иудаизм.
Видео на русском языке, на нём можно увидеть фото русскоязычной статьи и название одного из телеграм-каналов (Valkiriya sveta) (архивная ссылка).
Видео стало вирусным в русскоязычном интернете еще в 2024 году.
Изначально оно было опубликовано 28 декабря 2024 года Союзом православных журналистов (СПЖ), утверждавшим, что священник Василь Косяченко призывал граждан Украины принять иудаизм.
Согласно распространенной информации, украинский священнослужитель обосновал свое мнение тем, что принятие иудаизма обеспечит объединение общества и победу над Россией, особенно учитывая, что высшие чиновники страны также неоднократно высказывали симпатию в отношении иудаизма. По данным СПЖ, Косяченко написал это заявление в виде комментария к посту главного раввина Украины Моше Рувена Асмана в Facebook. Фотография этого комментария также была представлена в статье.
Данная информация была проверена украинской организацией по проверке фактов VoxUkraine в 2025 году. По ее данным, реальный комментарий Василя Косяченко был совершенно иного содержания и не содержал призывов к принятию иудаизма. Что касается фотографии комментария, распространённой СПЖ, то она сфальсифицирована.
Пост раввина был посвящён зажжению ханукальской меноры совместно с командиром Украинской национальной гвардии. Косяченко написал по этому поводу следующий комментарий:
«Люблю еврейский род. Род моей мамы. Если евреи и украинцы на территории Украины в ближайшем будущем не образуют единую нацию, Россия оккупирует Украину. Опять начнутся еврейские погромы. Только от раввинов и священников ПЦУ зависит сейчас спасение и благополучие и процветание Украины. Победа над россией. Перевоспитание россиян из живодеров и рабов в людей»
Примечательно, что по состоянию на 21 января 2026 года этот комментарий не найден, хотя фотопринт, распространяемый VoxUkraine, сохранился.
Источник: VoxUkraine
Кроме того, если бы представитель духовенства сделал такое заявление, украинские СМИ бы об этом обязательно сообщили, однако при поиске информации в интернете публикации на эту тему чаще всего можно найти на российских прокремлёвских аккаунтах в социальных сетях. (1; 2; 3)
Таким образом, утверждение, что украинцев призывают принять иудаизм, не соответствует действительности.
Союз православных журналистов был изначально основан в Украине в 2015 году. Со временем он расширил свою деятельность на европейские страны, где преобладают православные христиане. Примечательно, что СПЖ тесно связан с Московским патриархатом. В Украине сайт организации заблокирован с 2024 года.