გადამოწმებული ფაქტები ვერდიქტები პოლიტიკა სამართალი ტყუილი
ანრი ოხანაშვილი: გამჭვირვალობა რომ არის ლეგიტიმური მიზანი, ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლომ დაადასტურა
ვერდიქტი: ჯეოფაქტსის დასკვნით ანრი ოხანაშვილის განცხადება არის ტყუილი.
ანალიზი: 2024 წლის 30 აპრილს საქართველოს პარლამენტში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განიხილებოდა. საპარლამენტო ოპოზიციის კითხვებზე პასუხისას ანრი ოხანაშვილმა გამჭვირვალობაზე, როგორც ლეგიტიმურ მიზანზე საუბრისას აღნიშნა: „გამჭვირვალობა რომ არის ლეგიტიმური მიზანი, ამის შესახებ ECG-მ (იგულისხმება CJEU) ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლომ, უნგრეთის საქმეში დაადასტურა, რომ ნამდვილად გამჭვირვალობის მიზანი არის ის ლეგიტიმური მიზანი, რომელიც ნებისმიერი ცვლილებისთვის შეიძლება იყოს საჭირო, ამიტომ როდესაც მოიშველიებთ უნგრეთის საქმეს ევროკავშირის სასამართლოში, ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოში, პარაგრაფი 78-79, ვციტირებ პარაგრაგი 78-79, ხაზგასმით აღნიშნა ამ საქმეში ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლომ, რომ გამჭვირვალობა სავსებით შესაძლებელია, მიჩნეულ იქნეს ლეგიტიმურ მიზნად. აქედან გამომდინარე, ჩვენი მიზანია გამჭვირვალობა და რა თქმა უნდა გამჭვირვალობა უზრუნველყოფს სუვერენიტეტის დაცვას.“
ჯეოფაქტსმა ანრი ოხანაშვილის განცხადება გადაამოწმა.
აღნიშნულ განცხადებაში ანრი ოხანაშვილი გამჭვირვალობას ლეგიტიმურ მიზნად ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუზველზე ასახელებს. 2020 წლის უნგრეთის წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილებაში ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლო ამბობს, რომ ფიზიკური და იურიდიული პირების ფინანსური მხარდაჭერის გამჭვირვალობა, მათ შორის დეკლარაციების შევსებისა და გამოქვეყნების ვალდებულება, ღიაობისა და გამჭვირვალობის პრინციპის შესაბამისად, შესაძლოა იყოს საჯარო ინტერესის დაცვისთვის უმნიშვნელოვანესი საფუძველი. მეტიც, ეს გააუმჯობესებს ინფორმაციის საჯაროობის დონეს, რაც ხელს შეუწყობს მოქალაქეებს, მონაწილეობა მიიღონ საჯარო დებატში. ზოგიერთ სამოქალაქო ორგანიზაციას შესაძლოა ჰქონდეს მნიშვნელოვანი გავლენა საჯარო ცხოვრებასა თუ საჯარო დებატზე, ამიტომ ამგვარი ორგანიზაციების ფინანსური დახმარების გამჭვირვალობის მიზანი შესაძლოა იყოს მნიშვნელოვანი საჯარო ინტერესის საგანი.[1]
მიუხედავად ამგვარი მსჯელობისა, სასამართლო საკითხს უფრო დეტალურად განიხილავს. კერძოდ, ანრი ოხანაშვილის მიერ ციტირებული 78-79 პარაგრაფების შემდგომ პარაგრაფებში სასამართლო ხსნის, რატომ არ არის გამჭვირვალობის მიზნის ლეგიტიმურობა მოცემულ კანონთან დაკავშირებით რელევანტური.
სასამართლოს პოზიციით, ორგანიზაციების ფინანსური დახმარების გამჭვირვალობის მიზანი, მიუხედავად იმისა, რომ ლეგიტიმურია, არ შეიძლება ამართლებდეს ისეთი კანონმდებლობის მიღებას, რომელიც ეფუძნება დაშვებას, თითქოს ნებისმიერი ფინანსური დახმარება, რომელსაც იღებენ ორგანიზაციები ან ფიზიკური პირები უცხოეთიდან ან ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოებისგან ამ სახელმწიფოს პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ინტერესებს საფრთხეს უქმნიდეს.
ანრი ოხანაშვილის განცხადება იმგვარად არის ფორმულირებული, თითქოს გამჭვირვალობა ნებისმიერ შემთხვევაში შეიძლება იყოს თვითმიზანი და თითქოს სწორედ ამას ამბობს ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლო. რეალურად, ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს თანახმად, გამჭვირვალობა თვითმიზანი არაა და იგი კონკრეტული, რეალურად არსებული საფრთხეების განეიტრალებისკენ უნდა იყოს მიმართული და არ უნდა არქმევდეს ნებისმიერ უცხოეთიდან შემოსულ დაფინანსებას საფრთხის შემცველს, თუ ეს საფრხე დადასტურებული არ არის.
უნგრული კანონის მიხედვით,  რეგისტრაციის, დეკლარაციის და გასაჯაროების ვალდებულება და სანქციები ყველა იმ ორგანიზაციას ეხებოდა, რომელიც მესამე სახელმწიფოსგან იღებდა დაწესებულ ზღვარზე მეტ დაფინანსებას.  ამასთან, უნგრეთის სურვილი გაეზარდა ორგანიზაციების დაფინანსების გამჭვირვალობას უკავშირდებოდა მის პოზიციას, რომ სხვა სახელმწიფოებისგან მიღებული დაფინანსება უნგრეთის ინტერესების საწინააღმდეგოდ გამოიყენებოდა. კანონი არ განსაზღვრავდა რატომ არის ეს ვალდებულებები გამართლებული, ასევე, რატომ უნდა შეხებოდა ყველა ორგანიზაციას, ნაცვლად იმ ორგანიზაციებისა, რომლებსაც ნამდვილად აქვთ გავლენა საჯარო ცხოვრებასა და დისკუსიაზე. კანონი არ ასაბუთებდა როგორ ხდება ინტერესების გატარების დამტკიცება.
დასახელებულ გარემოებებზე დაყრდნობით, სასამართლომ დაადგინა, რომ გამჭვირვალობის გაზრდის ამოცანა, ამ შემთხვევაში, როდესაც მიზანი უცხოური ძალის მხრიდნ ინტერესების გატარების გამჭვირვალობაზეა საუბარი, ლეგიტიმურია, მაგრამ ვერ ამართლებს უნგრეთში გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღებას, რადგან  ყველა ფინანსური დახმარება მესამე სახელმწიფოში დაფუძნებული პირის მხრიდან და ყველა სამოქალაქო ორგანიზაცია რომელიც ამ დაფინანსებას იღებს,  პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ინტერესებსა და ინსტიტუტების ჩარევისგან თავისუფლად მუშაობის შესაძლებლობას არ უთხრის ძირს. შესაბამისად, გამჭვირვალობის გაზრდის ამოცანა მოცემულ საქმეში ვერ ამართლებს გამჭვირვალობის კანონს მასში მოცემული შინაარსისა და დანიშნულების გათვალისწინებით.[2]
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ჯეოფაქტსი ანრი ოხანაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ტყუილი.

Anri Okhanashvili: “The Court of Justice of the European Union has proven that transparency is a legitimate objective.”
Verdict: GeoFacts concludes that Anri Okhanashvili’s statement is FALSE.
The Georgian Parliament was discussing the draft Law on Transparency of Foreign Influence during its second hearing at the plenary session on 30 April 2024. When addressing the opposition MPs’ questions regarding the legitimacy of transparency as an objective, Anri Okhanashvili stated: “The ECG (referring to the Court of Justice of the European Union) has proven that transparency is a legitimate objective in the case of Hungary, claiming that transparency is a legitimate objective necessary for any change. Therefore, when you cite the case of Hungary in the Court of Justice of the European Union, keep in mind that the Court underlined the Paragraphs 78-79 that transparency can be considered a legitimate objective. Hence, our objective is to ensure transparency and thus, transparency will ensure the protection of sovereignty.”
GeoFacts assessed Anri Okhanashvili’s statement.
Anri Okhanashvili cites the judgment of the Court of Justice of the European Union to argue that transparency is a legitimate objective in this statement. The Court of Justice of the European Union claims that transparency of financial support granted to natural or legal persons, including the obligations of declaration and publication, may be considered to be an overriding reason in the public interest in the light of the principles of openness and transparency. Furthermore, this objective will help improve the level of information available to the citizens on that subject and will enable them to participate more closely in public debate. Certain organisations have a significant influence on public life and public debate. Thus, transparency of financial support granted to such organisations may also constitute an overriding reason in the public interest.[1]
Despite the aforementioned statements, the Court provided a more thorough analysis of this case. In particular, the Court explains in Paragraphs following 78 and 79, those that Okhanashvili cited, why the legitimacy of transparency as an objective is not relevant regarding this specific law.
The Court states that whilst ensuring transparency of financial support is a legitimate objective, it still cannot justify adoption of this law as it indiscriminately assumes that all civil society organisations receiving, from any Member State other than Hungary or any third country, financial aid of an amount reaching the thresholds provided for by that law, may jeopardise the political and economic interests of the country.
Anri Okhanashvili worded the aforementioned statement in a way that suggests transparency can be considered a key objective as if the Court of Justice of the European Union also supports this view. In reality, transparency should be aimed at mitigating the current threats and should not label all foreign financial support as threats without evidence, rather than being considered an inherent objective, according to the Court of Justice of the European Union.
The Hungarian Law on Transparency aimed to impose declaration, publication obligations and sanctions on any organisation whose financial support received from a third country exceeded a specified threshold. Furthermore, Hungary justified the objective of increasing the financial transparency of organisations by claiming that financial support from other countries was aimed against the interests of Hungary. However, the law neither disclosed the justification for such obligations, or explained why they had to be applied to all organisations, except those that actually influence public life and discussion. Additionally, the law did not specify a process for officially proving promotion of foreign interests.
Considering all of the specifications above, the Court ruled that whilst the objective to improve the transparency of processes that promote foreign interests is legitimate, it still does not justify adoption of this specific Law on Transparency in Hungary as all civil society organisations receiving financial aid from a third country of an amount reaching the threshold provided by the law does not jeopardise the political and economic interests of the country and the ability of legal institutions to operate free from interference. Consequently, the objective of increasing the transparency of foreign financial support is not capable of justifying the Transparency Law in the present case in regard to the content and the purpose of the provisions of the law.[2]
Considering the aforementioned information, GeoFacts concludes that Anri Okhanashvili’s statement is FALSE.