გადამოწმებული ფაქტები ნახევრად სიმართლე
ნინო წილოსანი: „Heritage Foundation“ ამ კრიტერიუმებით [ქრთამის, გამოძალვის, ნეპოტიზმის, მფარველობის, გაფლანგვის სიმცირე] საქართველოს აფასებს, როგორც ერთ-ერთ ყველაზე საუკეთესო და პროგრესულ ქვეყანას.
ნინო წილოსანი: „Heritage Foundation“ ამ კრიტერიუმებით [ქრთამის, გამოძალვის, ნეპოტიზმის, მფარველობის, გაფლანგვის სიმცირე] საქართველოს აფასებს, როგორც ერთ-ერთ ყველაზე საუკეთესო და პროგრესულ ქვეყანას.
ვერდიქტი:  ჯეოფაქტსის დასკვნით, ნინო წილოსანის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე
ანალიზი:
2024 წლის 5 მარტის პლენარულ სხდომაზე, ,,ქართული ოცნების’’ დეპუტატმა, ნინო წილოსანმა, „Heritage Foundation“-ის 2024 წლის  ,,ეკონომიკის თავისუფლების ინდექსში’’ საქართველოს შეფასებებზე ისაუბრა. ,, „Heritage Foundation“ გიტარებთ ელემენტარულ გაკვეთილს შეფასებებთან დაკავშირებით. აღნიშნული რეიტინგი ითვალისწინებს ისეთ ფაქტორებს, როგორიცაა ქრთამის, გამოძალვის, ნეპოტიზმის, მფარველობის, გაფლანგვის სიმცირე. აი ამ კრიტერიუმებით აფასებს [საქართველოს], როგორც ერთ-ერთ ყველაზე საუკეთესო ქვეყანას და ერთ-ერთ პროგრესულ ქვეყანას‘’ განუცხადა პოლიტიკოსმა ოპოზიციას.
ჯეოფაქტსმა ნინო წილოსანის განცხადება გადაამოწმა.
„Heritage Foundation“ – ის ,,ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი’’ (THE INDEX OF ECONOMIC FREEDOM) ყოველწლიურად მსოფლიოს 180-ზე მეტი სახელმწიფოს ეკონომიკურ თავისუფლებას ზომავს. 2024 წლის, რიგით 30-ე ანგარიშში, 184 სახელმწიფო 2022 წლის 1 ივლისიდან 2023 წლის 30 ივნისამდე პერიოდში შეფასდა. [1]
ორგანიზაციის მეთოდოლოგიის მიხედვით, ,,ეკონომიკური თავისუფლება’’ ოთხ ჯგუფში გადანაწილებული 12 პარამეტრით იზომება. თითოეული პარამეტრი 0-დან 100 ქულით ფასდება, სადაც 0 ყველაზე დაბალი ქულაა, 100 საუკეთესო:
1. კანონის უზენაესობა – (საკუთრების უფლება, სასამართლოს ეფექტიანობა, მთავრობის კეთილსინდისიერება)
2. მთავრობის ზომა – (საგადასახადო ტვირთის სიმძიმე, სახელმწიფო ხარჯები, ფისკალური სიჯანსაღე
3. რეგულირების ეფექტიანობა – (ბიზნესის თავისუფლება, შრომის ძალის თავისუფლება, მონეტარული თავისუფლება)
4. ბაზრის ღიაობა – (ვაჭრობის თავისუფლება, საინვესტიციო თავისუფლება, ფინანსური თავისუფლება)
აღსანიშნავია, რომ პოლიტკოსის მიერ დასახელებულ კრიტერიუმებს [ქრთამის, გამოძალვის, ნეპოტიზმის, მფარველობისა და გაფლანგვის სიმცირე] ორგანიზაცია მთავრობის კეთილსინდისიერების (Government Integrity) შეფასებისას აკვირდება. ორგანიზაცია განმარტავს, რომ სახელმწიფოს ეკონომიკურ სიცოცხლისუნარიანობას სწორედ სისტემური კორუფციის ისეთი გამოვლინებები ანადგურებს, როგორიცაა მექრთამეობა, გამოძალვა, ნეპოტიზმი, კრონიზმი, მფარველობა, გაფლანგვა და მითვისება.
გრაფიკი N1 –  მთავრობის კეთილსინდისიერება წლების მიხედვით (წყარო „Heritage Foundation“)
ანგარიშის თანახმად, საქართველოს მთავრობის კეთილსინდისიერების ქულა მსოფლიო საშუალოზე მაღალია. საქართველომ საუკეთესო ქულა 2017 წელს აჩვენა (65 ქულა), თუმცა მაჩვენებელი თანდათან გაუარესდა და 2019 წელს 58,5 ქულით საქართველო ,,ზომიერად თავისუფალი’’ (Moderately Free) ქვეყნიდან ,,ძირითადად არათავისუფალ’’ (Mostly Unfree) ქვეყანათა რიგში აღმოჩნდა. ვითარება 2020 წელს შეიცვალა. 2020 წლიდან – 2022 წლამდე მცირე რეგრესით ქვეყანამ  ,,ზომიერად თავისუფალი’’ კატეგორია შეინარჩუნა. 2023 წელს კი, საქართველო 55,5 ქულით კვლავ ,,ძირითადად არათავისუფალ’’ სახელმწიფოდ შეფასდა. 2024 წელს 61,1 ქულით საქართველო ,,ზომიერად თავისუფალ’’ კატეგორიას დაუბრუნდა.
ამრიგად, ნინო წილოსანის განცხადება ნაწილობრივ ზუსტია, რადგან 2024 წლის მონაცემებით, საქართველოს საერთო რეიტინგიში მეტ-ნაკლებად კარგი პოზიცია აქვს. ამის მიუხედავად, განცხადებაში იგნორირებულია ინფორმაცია ინდექსის დინამიკის შესახებ. კერძოდ, 2012 წლიდან 2017 წლამდე საქართველო მთავრობის კეთილსინდისიერების კრიტერიუმით უწვეტად პროგრესირებდა, თუმცა 2017 წლის შემდეგ, ქვეყნის პოზიციები გაუარესდა. აქედან გამომდინარე, ჯეოფაქტსი პოლიტიკოსის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ,,ნახევრად სიმართლე’’.
[1] საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ჯამური ქულა 68.4 – ია, რაც 0,3 ქულით ნაკლებია შარშანდელ მაჩვენებელთან შედარებით.  ქვეყანა საერთო რეიტინგში 32-ე ადგილს იკავებს, ხოლო, რეგიონის რეიტინგში, სადაც 44 ქვეყანა იყრის თავს, მე-19-ს. ანგარიშის თანახმად, ქვეყნის ეკონომიკური თავისუფლების ქულა მსოფლიო და რეგიონალურ საშუალო მაჩვენებლებზე მაღალია. საქართველოს ეკონომიკა განიხილება, როგორც ,,ზომიერად თავისუფალი’’.

Factchecked Half True
Nino Tsilosani: “The Heritage Foundation has ranked Georgia among the best and most progressive countries against bribery, extortion, nepotism, patronage and graft.”
Verdict: GeoFacts concludes that Nino Tsilosani’s statement is HALF TRUE.
Georgian Dream MP Nino Tsilosani highlighted Georgia’s assessments in the 2024 Index of Economic Freedom report by the Heritage Foundation during the parliamentary sitting on 5 March 2024. “The Heritage Foundation is giving you a basic lesson in assessments. Their aforementioned ranking encompasses factors such as bribery, extortion, nepotism, patronage and graft. The Foundation has evaluated Georgia among the best and most progressive countries according to these criteria,” stated the MP whilst addressing the opposition.
GeoFacts evaluated Nino Tsilosani’s statement.
The Heritage Foundation annually evaluates the economic freedom of over 180 countries worldwide in its Index of Economic Freedom report. A total of 184 countries were assessed from 1 July 2022 to 30 June 2023 in the 30th edition of the report released in 2024.[1]
The organisation’s methodology measures economic freedom based on 12 key variables, grouped into four broad categories. Each of the 12 economic freedoms within these categories is graded on a scale of 0 to 100:
• Rule of Law (property rights, government integrity, judicial effectiveness).
• Government Size (government spending, tax burden, fiscal health).
• Regulatory Efficiency (business freedom, labour freedom, monetary freedom), and
• Open Markets (trade freedom, investment freedom, financial freedom).
Notably, the organisation evaluates the criteria mentioned by the MP [bribery, extortion, nepotism, patronage and graft] whilst quantifying the Government Integrity category. The organisation claims that systemic corruption within government institutions undermines economic freedom by employing practices such as bribery, extortion, nepotism, cronyism, patronage, embezzlement and graft.
Graph 1: Government Integrity by Year
Source: Heritage Foundation
Georgia’s Government Integrity score surpasses the world average as per the report. Georgia achieved its highest rating of 65 in 2017; however, the score gradually declined to 58.5 by 2019, resulting in a shift from the Moderately Free to the Mostly Unfree category. The situation changed in 2020 as Georgia remained in the Moderately Free category from 2020 to 2022, albeit with a slight regression. The score decreased even further to 55.5, putting Georgia amongst the Mostly Unfree countries in 2023. However, Georgia’s score improved to 61.1, moving the country back to the Moderately Free category.
Hence, whilst Nino Tsilosani’s statement is partially true as Georgia has received a moderately good assessment in 2024, it omits information regarding the shifts in the index. Particularly, Georgia exhibited continuous progress in the Government Integrity criterion from 2012 to 2017 but its ratings began to decline after 2017. Considering all of the above, GeoFacts concludes that Nino Tsilosani’s statement is HALF TRUE.
[1] Georgia’s total economic freedom score amounts to 68.4, a decrease of 0.3 as compared to the previous year’s rating. The country is ranked 32nd overall and 19th in the regional rating which covers 44 countries. Georgia’s economic freedom score exceeds both the worldwide and regional averages according to the report. Georgia’s economic was categorised as ‘moderately free.’