„ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელი“ (EFCSN) ამერიკის შეერთებულ შტატებში Meta-ს დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების პროგრამის დასრულებით იმედგაცრუებულია; ის გმობს განცხადებებს, რომლებიც ფაქტების გადამოწმებას ცენზურას უკავშირებს.
- EFCSN მკაცრად გმობს Meta-ს აღმასრულებელი დირექტორის განცხადებებს, რომლებიც ფაქტების გადამოწმებას ცენზურასთან აკავშირებს;
- პლატფორმები, რომლებიც უკან იხევენ მისინფორმაციასა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში, საარჩევნო პროცესში ჩარევის საშუალებას იძლევიან;
- EFCSN მოუწოდებს ევროკავშირს, რომ მსგავსი პოლიტიკური წნეხის წინაშე მტკიცედ დადგეს და ძალიან დიდ ონლაინ პლატფორმებზე მისინფორმაციისა და დეზინფორმაციის გავრცელებასთან ბრძოლის მცდელობები არ შეაფერხოს.
7 იანვარი, 2025 – „ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელი“ (EFCSN) იმედგაცრუებულია Meta-ს დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების პროგრამის დასრულებით, რომელიც „დაიწყება ამერიკის შეერთებული შტატებით“ და მკაცრად გმობს მისი აღმასრულებელი დირექტორის განცხადებებს, რომლებიც ფაქტების გადამოწმებას ცენზურასთან აკავშირებს.
„ეს უფრო მეტად პოლიტიკურად მოტივირებულ ნაბიჯს ჰგავს, რომელიც ამერიკის შეერთებულ შტატებში დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის მოსვლის კონტექსტში გადაიდგა, ვიდრე მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებას“, – აცხადებს კლარა ხიმენეზ კრუზი, EFCSN-ის თავმჯდომარე. EFCSN მოუწოდებს ევროკავშირს, მტკიცედ დადგეს ასეთი პოლიტიკური ზეწოლის წინაშე და ძალიან დიდ ონლაინ პლატფორმებზე მისინფორმაციისა და დეზინფორმაციის გავრცელებასთან ბრძოლის მცდელობები არ შეაფერხოს.
ფაქტების გადამოწმება არ არის ცენზურა, მეტიც, ფაქტების გადამოწმება საჯარო დებატებს ამდიდრებს, მოქალაქეებს აწვდის დამატებით კონტექსტსა და ფაქტებს, რათა მათ საკუთარი აზრი თავად ჩამოიყალიბონ. დროთა განმავლობაში, დადასტურდა, რომ ფაქტების გადამოწმება ყალბი ინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში ეფექტური საშუალებაა. ფაქტების გადამოწმების ცენზურასთან გაიგივება მცდარი და დამაზიანებელი მტკიცებაა. ფაქტების გადამმოწმებლები არავის „აცენზურებენ“. EFCSN-ის წევრი ორგანიზაციები პოტენციურად მცდარ ინფორმაციას იკვლევენ და შესაბამის მტკიცებულებებს აქვეყნებენ. ყოველთვის Meta-ს გადასაწყვეტი იყო და არა ჩვენი, თუ როგორ უნდა მოქცეულიყო იმ მასალასთან მიმართებით, რომელსაც ფაქტების გადამმოწმებლები ნიშნავენ.
EFCSN კატეგორიულად არ ეთანხმება Meta-ს აღმასრულებელი დირექტორის, მარკ ცუკერბერგის, მიერ ფაქტების გადამმოწმებლებისა და ჟურნალისტების დახასიათებას. პროგრამის დასრულების გასამართლებლად ცუკერბერგი ამბობს: „ფაქტების გადამმოწმებლები პოლიტიკურად ზედმეტად მიკერძოებულნი იყვნენ და ნდობა უფრო მეტად გაანადგურეს, ვიდრე შექმნეს“. ეს ცალსახად მცდარია. ფაქტების გადამმოწმებლები ექვემდებარებიან მიუკერძოებელი გაშუქების, გამჭვირვალობის, სანდოობის და ანგარიშვალდებულების უმაღლეს ჟურნალისტურ სტანდარტებს. ორგანიზაციები, როგორიცაა EFCSN, იცავენ ამ სტანდარტებს დამოუკიდებლად ჩატარებული აუდიტის მეშვეობით. ფაქტების გადამოწმების ცენზურასთან დაკავშირება განსაკუთრებით საზიანოა, ვინაიდან ასეთი ცრუ მტკიცებები ფაქტების გადამმოწმებლების შევიწროებისა და თავდასხმის ერთ-ერთი მამოძრავებელი ძალაა. ამ მტკიცებების მხარდაჭერა არსებულ არასახარბიელო სიტუაციას, რომელიც უარყოფით გავლენას ახდენს ფაქტების გადამმოწმებლებზე მთელ მსოფლიოში, მხოლოდ გაამწვავებს.
2025 წელს რამდენიმე ევროპულ ქვეყანაში არჩევნები ტარდება. პლატფორმები, რომლებიც უკან იხევენ მისინფორმაციისა და დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში, მავნე (განსაკუთრებით უცხოურ) აქტორებს საშუალებას აძლევენ და პოტენციურად იწვევენ მათ არჩევნებში ჩასარევად. განსაკუთრებით ევროკავშირი უნდა იდგეს მტკიცედ საკუთარი კანონების აღსრულებისას, თუნდაც სხვა ქვეყნების ზეწოლის პირობებში.
რას ამბობს ფაქტები (და Meta) დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების პროგრამის გავლენის შესახებ
განცხადებაში Meta-მ ფაქტებით გადამოწმებული დეზინფორმაციის მონიშვნის სისტემა გაუთანაბრა ცენზურას და განაცხადა, რომ „პროგრამა, რომელიც გამიზნული იყო ინფორმირებისთვის, ზედმეტად ხშირად ცენზურის იარაღად იქცა“. ეს კი რეალურად იმის საწინააღმდეგოა, რასაც მონიშვნის სისტემა გულისხმობს. დეზინფორმაციაზე არსებული მონიშვნები მომხმარებლებს შესაძლებლობას აძლევს, თავად მიიღონ ინფორმირებული გადაწყვეტილებები იმის შესახებ, თუ რომელ მასალასთან შევიდნენ ინტერაქციაში და რომელი გააზიარონ. რეალურად, გასულ წელს, 2024 წლის ევროკავშირის პარლამენტის არჩევნებამდე, Meta-მ მონიშვნის სისტემის ეფექტურობას გაუსვა ხაზი და განაცხადა: „მაგალითად, 2023 წლის ივლისიდან დეკემბრის ჩათვლით, ევროკავშირში Facebook-სა და Instagram-ზე ნანახია 68 მილიონზე მეტი ისეთი მასალა, რომლებსაც ფაქტების გადამოწმების მონიშვნა ჰქონდა. მაშინ, როდესაც პოსტზე ფაქტების გადამოწმების მონიშვნაა განთავსებული, ადამიანების 95% მას არ ხსნის ”.
Meta წარსულშიც მოიხსენიებდა დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების პროგრამას, როგორც წარმატებულსა და მომხმარებლებისთვის მომგებიანს და აცხადებდა: „ჩვენ ვიცით, რომ ეს პროგრამა მუშაობს და ხალხი ხედავს ეკრანებზე იმ გამაფრთხილებელი ნიშნების ღირებულებას, რომლებსაც მასალაზე ფაქტების გადამმოწმებელი პარტნიორის შეფასების შემდეგ ვიყენებთ”. უახლეს პრესრელიზში კი Meta-ს აღმასრულებელი დირექტორი მიუთითებს „ძალიან ბევრ შეცდომასა და ძალიან ბევრ ცენზურაზე“; მაგრამ თავად Meta-ს მიერ მომზადებული DSA გამჭვირვალობის უახლესი ანგარიში აჩვენებს, რომ ფაქტების გადამოწმების მონიშვნის გამო დაქვეითებული მასალის მხოლოდ 3,15% იყო შეცდომით მონიშნული, რაც საჩივრების შედეგად გამოვლინდა.
დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების პროგრამის ალტერნატივად შემოთავაზებულ საზოგადოებრივი შენიშვნის (Community Notes) მოდელს ასევე გააჩნია სისუსტეები. აღნიშნული მოდელი ყალბი მტკიცებების წინააღმდეგ საუკეთესოდ მუშაობს მაშინ, როდესაც ის სათანადო ექსპერტიზასა და ფაქტების გადამოწმების პროცესს ეფუძნება. 2024 წლის აშშ-ის არჩევნების კონტექსტში, Poynter-მა აღმოაჩინა, რომ X-ის Community Notes-ს, საარჩევნო დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში, საუკეთესო შემთხვევაში, უკიდურესად მინიმალური ეფექტი ჰქონდა. კიდევ ერთი კვლევისას, EFCSN-ის წევრმა ორგანიზაციამ Science Feedback აღმოაჩინა, რომ X-ზე (ყოფილი Twitter) იმ კონტენტის უმეტესობას, რომელიც ფაქტების გადამმოწმებელმა ცრუდ ან შეცდომაში შემყვანად მიიჩნია, მოდერაციის თვალსაჩინო ნიშნები არ ჰქონდა.
„ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელი“ აერთიანებს ფაქტების გადამმოწმებელ იმ ორგანიზაციებს, რომლებიც იცავენ ქსელის კოდექსში ასახულ დამოუკიდებლობის, გამჭვირვალობისა და ჟურნალისტური ხარისხის სტანდარტებს. ევროპის მასშტაბით, 50-ზე მეტი ვერიფიცირებული წევრით, EFCSN ევროპელი ფაქტების გადამმოწმებლების ხმაა.

Newspaper article News
EFCSN disappointed by end to Meta’s Third Party Fact-Checking Program in the US; Condemns statements linking fact-checking to censorship
• The EFCSN strongly condemns Meta’s CEO’s statements linking fact-checking with censorship
• Platforms retracting  from the fight against mis- and disinformation allows for election interference
• The EFCSN encourages the European Union to stand strong in the face of such political pressure and not be deterred in its efforts to stop the spread of mis- and disinformation on VLOPs
7 January 2025 – The European Fact-Checking Standards Network (EFCSN) is disappointed by  Meta’s decision to end its Third Party Fact-Checking Program “starting in the United States” and strongly condemns its CEO’s statements linking fact-checking with censorship. “This seems more a politically motivated move made in the context of the incoming administration of Donald Trump in the United States than an evidence-based decision”, says Clara Jiménez Cruz, Chair of the EFCSN. The EFCSN encourages the European Union to stand strong in the face of such political pressure and not be deterred in its efforts to stop the spread of mis- and disinformation on Very Large Online Platforms.
Fact-checking is not censorship, far from that, fact-checking adds speech to public debates, it provides context and facts for every citizen to make up their own mind. Fact-checking has been proven to be effective in countering misinformation time and again. Equating fact-checking with censorship is a false and malicious claim. Fact-checkers do not ‘censor’ anyone. Our members investigate and publish the evidence of claims potentially being false. It has always been Meta’s decision what to do with the content fact-checkers label, not ours.
The EFCSN takes issue with the characterisation of fact-checkers and journalists by Meta CEO, Mark Zuckerberg, in his announcement. In the justification for ending the program, Zuckerberg says, “Fact checkers have just been too politically biased and have destroyed more trust than they’ve created.” This is patently false. Fact-checkers are held to the highest journalistic standards of non-biased reporting, transparency, integrity and accountability, with organisations like the EFCSN upholding these standards through an independently conducted audit. Linking fact-checking with censorship is especially harmful as such false claims are already one of the driving forces behind harassment and attacks on fact-checkers. Furthering these claims can only exacerbate an already dire issue affecting fact-checkers across the world.
With several European countries heading to the polls in 2025, platforms retracting from the fight against mis- and disinformation allows and potentially even invites election interference, especially from foreign actors. The EU in particular must stand strong in the enforcement of its own laws, even in the face of pressure from other countries.
What the facts (and Meta) say on the impact of the Third Party Fact-checking program
In the announcement, Meta also equated the system of labelling fact-checked disinformation with censorship, stating  “A program intended to inform too often became a tool to censor.” This is actually the opposite of the functioning of a labeling system. Labels on misinformation empower users to make informed decisions themselves about which content to interact with and share. In fact, just last year, in the lead up to the EU’s 2024 Parliament Elections, Meta emphasised the effectiveness of its labeling system, stating: “Between July and December 2023, for example, over 68 million pieces of content viewed in the EU on Facebook and Instagram had fact checking labels. When a fact-checked label is placed on a post, 95% of people don’t click through to view it.”
Meta has also previously celebrated its Third Party Fact-Checking Program as successful and beneficial to users, stating, “We know this program is working and people find value in the warning screens we apply to content after a fact-checking partner has rated it.” In the latest press release, Meta’s CEO alludes to “too many mistakes and too much censorship”; but Meta’s own most recent DSA transparency report shows that Fact-Checked demoted content by mistake only affected 3,15% of the total of complaints of demotion on Facebook.
The Community Notes model proposed as an alternative to the Third Party Fact-Checking Program also has weaknesses. Community Notes could best be used to counter false claims when they are based on proper expertise and fact-checking work. In the context of the 2024 US election, Poynter found that X’s Community Notes had at best an extremely marginal effect on combating election disinformation. In another investigation EFCSN member organization Science Feedback found that most of the content on X (formerly Twitter) that fact-checkers found to be false or misleading had no visible signs of having been moderated..
The European Fact-Checking Standards Network is an association of fact-checking organizations who commit to the standards of independence, transparency, and journalistic quality outlined in the European Code of Standards for Independent Fact-Checking Organisations. With over 50 verified members across Europe, the EFCSN is the voice of European fact-checkers.