სოციალურ ქსელში დონალდ ტრამპის დედის ყალბი ციტატა ვრცელდება
სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიშები დონალდ ტრამპის დედას მერი ენ ტრამპს შემდეგ ციტატას (1, 2) (დაარქივებული ბმული) მიაწერს: „დიახ, იგი საღ აზრს და სოციალურ უნარებს მოკლებული იდიოტია, მაგრამ ჩემი შვილია. უბრალოდ ვიმედოვნებ, რომ პოლიტიკით არასოდეს დაკავდება. კატასტროფა იქნებოდა.” რეალურად, ციტატა ყალბია. არ არსებობს ჩანაწერი, რომელიც დაადასტურებდა, რომ  მსგავსი განცხადება ტრამპის დედას შვილზე ოდესმე გაუკეთებია.
აღნიშნული ციტატა სოციალურ ქსელში ამერიკაშიც ფართოდ გავრცელდა, რასაც არა ერთი ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია, მათ შორის, Lead Stories; Check Your Fact; Snopes და Factcheck.org  გამოეხმაურა.
არც ერთ ღია წყაროში მერი ენ ტრამპის მსგავსი განცხადება არ ვრცელდება. წესით, ეს ციტატა რეზონანსული უნდა ყოფილიყო, თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ დონალდ ტრამპი მრავალი წელია, ცნობილი ბიზნესმენია. თანაც ტრამპმა პრეზიდენტობის პრეტენზია 1990-იან წლების ბოლოსაც გამოთქვა, არც ერთ ჟურნალსა თუ წიგნში მსგავსი განცხადება არ დაფიქსირებულა.
ცნობისთვის, მერი ენ ტრამპი 1912 წელს შოტლანდიაში დაიბადა. ნიუ-იორკში გადასვლის შემდეგ გაიცნო თავისი მომავალი ქმარი ფრედ ტრამპი, რომელზეც 1936 წლის იანვარში დაქორწინდა  და მასთან ხუთი შვილი – მათ შორის დონალდი გაუჩნდა.  მერი ენი  88 წლის ასაკში 2000 წლის 7 აგვისტოს  გარდაიცვალა – დიდი ხნით ადრე, სანამ მისი ვაჟი შეერთებული შტატების 45-ე პრეზიდენტი გახდებოდა.
ამდენად, არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება იმისა, რომ ყოფილი პრეზიდენტის დედამ მას „სოციალურ უნარებს მოკლებული იდიოტი“, ხოლო მის პოლიტიკაში შესაძლო წასვლას „კატასტროფა“ უწოდა.

В социальных сетях распространяется фраза, якобы принадлежащая матери нынешнего президента США Мэри Энн Трамп: «Да, он идиот без здравого смысла и социальных навыков, но он мой сын. Я просто надеюсь, что он никогда не пойдет в политику. Он был бы катастрофой». (1; 2; 3; Архив)
На самом деле цитата фейковая. Нет никакого более или менее надежного подтверждения того, что мать Трампа когда-либо говорила что-то подобное о своем сыне.
Цитата широко распространилась в социальных сетях в том числе и в Америке, о чем сообщили несколько организаций, занимающихся проверкой фактов, включая Lead Stories; Check Your Fact; Snopes и Factcheck.org.
Ни в одном открытом источнике не сообщается о подобном заявлении Мэри Энн Трамп.
При том, что несомненно, эта цитата, в случае подтверждения ее реальности, должна была бы вызвать большой резонанс, учитывая тот факт, что Дональд Трамп в то время, когда была жива его мать, уже был всемирно известным бизнесменом и шоуменом. Более того, Трамп также выражал свое желание на пост президента в конце 1990-х годов, и ни одно подобное заявление не было зафиксировано ни в одном журнале или книге.
Мэри Энн Трамп родилась в Шотландии в 1912 году. Переехав в Нью-Йорк, она познакомилась со своим будущим мужем Фредом Трампом, за которого вышла замуж в январе 1936 года и родила пятерых детей, включая Дональда. Мэри Энн умерла 7 августа 2000 года в возрасте 88 лет — задолго до того, как ее сын стал 45-м президентом Соединенных Штатов.
Таким образом, нет никаких доказательств того, что мать бывшего президента называла его «идиотом, без социальных навыков», а его возможный приход в политику — «катастрофой».