სოციალურ ქსელში Facebook-გვერდი „Georgia First NEWS”, რომლის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „ჯეოფაქტსს“ წარსულშიც გადაუმოწმებია (1; 2), შემდეგ ინფორმაციას აქვეყნებს: „ტრამპის ადმინისტრაციამ ზელენსკის სასტუმროსა და სხვა მომსახურების ხარჯების დაფარვაზე უარი თქვა − ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა უცხო ქვეყნის დელეგაციის ხარჯების გადახდაზე უარი განაცხადა“. სინამდვილეში, გავრცელებული ინფორმაცია ტყუილია (არქივირებული ბმული).
აღნიშნული რუსულენოვან სოციალურ ქსელშიც ვირუსულად გავრცელებულ (1; 2; 3) ინფორმაციას ეფუძნება. რუსულენოვანი პოსტები წყაროდ ამერიკული გამოცემა Wall Street Journal-ის სტატიის ფოტოანაბეჭდს უთითებდნენ. სტატიის სათაური შემდეგია: „Ukraine paid for its delegation’s visit and stay in the U.S. This is the first time the Trump administration has refused to cover the expenses of a foreign delegation“ – „უკრაინამ აშშ-ში თავისი დელეგაციის ვიზიტისა და ყოფნის ხარჯები თავად გადაიხადა. ეს არის პირველი შემთხვევა, როცა ტრამპის ადმინისტრაციამ უარი განაცხადა უცხოური დელეგაციის ხარჯების დაფარვაზე“.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ Wall Street Journal-ის ვებგვერდზე ამ სათაურით სტატია არ იძებნება. ინფორმაცია არ იძებნება სხვა სანდო მედიასაშუალებების ვებგვერდებზეც.
საგულისხმოა, რომ ინფორმაცია X-ის ინგლისურენოვანმა ანგარიშებმაც გაავრცელეს, მათ შორის, ანგარიშმა @MyLordBebo, რომელიც ანტიუკრაინულ პოსტებსა და დეზინფორმაციას ხშირად ავრცელებს. მის პოსტზე თანდართულია საზოგადოებრივი შენიშვნა (Community Note), რომელიც ასევე აღნიშნავს, რომ ინფორმაცია ყალბია.
ინფორმაციას გამოეხმაურა BBC Verify-ს ჟურნალისტიც შაიან სარდარიზადეც, რომელმაც თავის X ანგარიშზე აღნიშნა, რომ WSJ-ის სტატიის ფოტოანაბეჭდი გაყალბებული იყო და WSJ-ს მსგავსი სტატია არ გამოუქვეყნებია. ჟურნალისტი პოსტში აღნიშნავს, რომ დეზინფორმაციის წყარო რუსული ტელეგრამია, კერძოდ, არხი, სახელად „VOZMЕЗДИЕ“, რომელმაც ინფორმაცია 2025 წლის 28 თებერვალს, თბილისის დროით, 23:59 საათზე გამოაქვეყნა.
ამგვარად, გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც ტრამპის ადმინისტრაციამ ზელენსკის სასტუმროსა და სხვა მომსახურების ხარჯების დაფარვაზე უარი თქვა, რაც პირველი შემთხვევაა, როდესაც ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა უცხო ქვეყნის დელეგაციის ხარჯების გადახდაზე უარი განაცხადა, მცდარია. აღნიშნული მტკიცება მხოლოდ რუსული პროპაგანდისტული ტელეგრამ არხის მიერ გავრცელებულ პოსტში ფიგურირებს, რომელიც, თავის მხრივ, ამერიკული გამოცემის Wall Street Journal-ის სტატიის გაყალბებულ ფოტოანაბეჭდს ეფუძნება.

проверенные факты Ложь კატეგორიის გარეშე
Дезинформация: Aдминистрация Трампа отказалась покрывать расходы Зеленского на проживание в Вашингтоне
На прокремлевских страницах с соцсетях распространяется утверждение, согласно которому, администрация Трампа отказалась покрывать расходы Зеленского на проживание в отеле и другие услуги во время его недавнего визита в Вашингтон.  (123)
В качестве источника информации приведена фотокопия статьи американского издания Wall Street Journal под заголовком «Украина оплатила прибытие и пребывание делегации в США».
В тексте говорится, что это первый случай, когда администрация Трампа отказалась покрывать расходы иностранной официальной делегации: «ВПЕРВЫЕ администрация Трампа отказала иностранной делегации в покрытии расходов».
Прежде всего, следует отметить, что на сайте Wall Street Journal нет статьи с таким заголовком.
Примечательно, что этим утверждением также поделились англоязычные аккаунты X, включая аккаунт @MyLordBebo, который часто распространяет антиукраинские посты и откровенные фейки.  При этом к посту прикреплена примечания сообщества  (Community Note), которая также указывает на то, что информация является ложной.
Журналист BBC Verify Шаян Сардаризаде также отреагировал на информацию, отметив в своем аккаунте X, что фотокопия статьи была поддельной и что WSJ не публиковала подобную статью.
Он также отметил, что источником дезинформации является российский Telegram-канал «ВОЗМЕЗДИЕ», опубликовавший ее 28 февраля 2025 года примерно в 23:00 по московскому времени.
Таким образом, информация о том, что администрация Трампа отказалась покрыть расходы Зеленского на проживание в отеле, является ложной. Данное утверждение фигурирует только в посте, распространённом российским пропагандистским Telegram-каналом, который, в свою очередь, основан на поддельном фотоснимке статьи американского издания The Wall Street Journal.