Home » რა ვიცით სოციალურ ქსელში გავრცელებული ვიდეოზე, სადაც ახალგაზრდა მამაკაცის გატაცება და ჩვილი ბავშვის ქუჩაში მარტო დარჩენა ჩანს
რა ვიცით სოციალურ ქსელში გავრცელებული ვიდეოზე, სადაც ახალგაზრდა მამაკაცის გატაცება და ჩვილი ბავშვის ქუჩაში მარტო დარჩენა ჩანს
2025 წლის 2 აპრილს სოციალურ ქსელ Facebook-ზე მომხმარებელმა გამოაქვეყნა ვიდეო, რომელიც წარმოადგენს ვიდეოკამერის კადრებს. კადრებში საბავშვო ეტლთან ერთად ჩანს ახალგაზრდა მამაკაცი, რომელიც სამხედრო ფორმაში ჩაცმულ ორ ადამიანს შავი მანქანით მიჰყავს. ვიდეოში ჩანს, თუ როგორ რჩება უყურადღებოდ ქუჩაში საბავშვო ეტლი. ვიდეოს თანდართული აქვს აღწერა, რომლის მიხედვით უკრაინელი მამაკაცი, რომელიც ქუჩაში ბავშვს ასეირნებდა, ომის ფრონტზე გაგზავნეს (დაარქივებული ვიდეო).
„უკრაინელი მამა, რომელიც ბავშვს ასეირნებდა, ქუჩიდან პირდაპირ ფრონტზე გაგზავნეს. ასე გამოიყურება ბოლო უკრაინელამდე ბრძოლა – ზელენსკის სახელობის ხორცსაკეპის ბოლო უკრაინელამდე მუშაობა. მეეჭვება, მაგრამ იმედია, ომის შემდეგ შურს იძიებენ ამ ყველაფრის გამო.“
სინამდვილეში, ვიდეო არ შეიცავს საკმარის მტკიცებულებას, რომელიც დაადასტურებდა, რომ ის მართლაც იძულებითი მობილიზაციის პროცესს ასახავს. მეტიც, ვიდეოს აქვს რამდენიმე ისეთი საეჭვო მახასიათებელი, რომელიც მიუთითებს, რომ ვიდეო შესაძლოა, დადგმულია.
კერძოდ, კადრში თავდაპირველად ჩანს მამაკაცი საბავშვო ეტლით, რომელიც ნელა გადაადგილდება და სიარულის სიჩქარეს კიდევ უფრო ამცირებს იმ ადგილას, სადაც რამდენიმე წამის შემდეგ შავი მანქანა მოდის. ვიდეოში ჩანს, რომ მანქანა სწრაფად ჩერდება და სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი ორი მამაკაცი სწრაფად გადმოდის. მტკიცების მიხედვით, მამაკაცი ჩვილ ბავშვთან ერთად იმყოფება. ამ ფაქტის გათვალისწინებით, ეჭვს აჩენს მისი ქცევის მანერა, რადგან ის არ ცდილობს, რომ სამხედრო ფორმაში ჩაცმულ უცნობ მამაკაცებს – რომელთა ჩანაფიქრი ლოგიკურად მან არ იცის – განერიდოს, საბავშვო ეტლი მოაშოროს ან წინააღმდეგობის გაწევა სცადოს. სამოქალაქო ფორმაში მყოფი მამაკაცი სამხედრო ფორმიანებმა მანქანაში ასევე ისე ჩასვეს, რომ მას საბავშვო ეტლზე მინიშნება არ გაუკეთებია.
ვიდეო საშუალებას არ იძლევა, რომ ამოვიცნოთ ტერიტორია, სადაც ისაა გადაღებული, ან მანქანის სანომრე ნიშანი, რათა დავაზუსტოთ მართლაც უკრაინული ნომერია თუ არა მასზე დამაგრებული. ამდენად, მტკიცება, რომ ვიდეო უკრაინის არმიაში მობილიზაციის პროცესს ასახავს, მტკიცებულებებით გამყარებული არაა და ის მხოლოდ რუსულ პროპაგანდისტულ მედიებს ემყარება.
აღნიშნულ ვიდეოს გამოეხმაურა უკრაინის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრი, რომელმაც აღნიშნა, რომ ინფორმაცია რუსული სახელმწიფო მედია Pravda-ს ჩეხურენოვანმა გამოცემამ გაავრცელა. ცენტრის მიხედვით, ვიდეო დადგმულია და მისი მიზანი რეკრუტირებისა და სოციალური მხარდაჭერის ტერიტორიული ცენტრის თანამშრომლებისა და მობილიზაციის პროცესის დისკრედიტირებაა.
ცენტრის მიერ გამოქვეყნებულ ტექსტში ყურადღება გამახვილებულია ვიდეოს რამდენიმე მახასიათებელზე, კერძოდ, „ვიდეოში ადამიანების ან გადაღების ადგილის იდენტიფიცირება შეუძლებელია, რაც სიყალბის ნიშანია, გარდა ამისა, ვიდეოს გმირები ბუნებრივად არ გამოიყურებიან და მათი ქცევა დადგმული ჩანს. განსაკუთრებით თვალშისაცემია ბავშვის ეტლის ახლო კადრები“.
ამავე ტექსტში აღნიშნულია, რომ მისი უარყოფა მოგვიანებით თავად რუსმა პროპაგანდისტებმა დაიწყეს.
ფოტო: დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრის მიერ გადაღებული ეკრანის ანაბეჭდები
უკრაინის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრის მიერ გამოქვეყნებულ ფოტოზე, სადაც დატანილია ამ ვიდეოს შემცველი პოსტებისა და სტატიების ეკრანის ანაბეჭდები (მათ შორის ჩეხურენოვანი Pravda-დან) ვკითხულობთ, რომ ამ ვებგვერდზე ვიდეო 24 მარტს გამოქვეყნდა. თუმცა ამ თარიღით ეს სტატია ჩეხურენოვანი Pravda-ს ვებგვერდზე ხელმისაწვდომი აღარაა.
სამაგიეროდ ვებგვერდზე უკრაინის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ცენტრის განცხადების საპასუხოდ 25 მარტს გამოაქვეყნეს რუსულენოვანი ტელეგრამ ანგარიშის Первый казачий-ს პოსტი, რომელიც შეიცავს იდენტურ ვიდეოს და მტკიცებას, რომ  „უკრაინული ნაცისტური „ელიტა“ მზად არის დაფაროს ადამიანების დამჭერების მიერ ჩადენილი ნებისმიერი დანაშაული, სანამ ისინი რეგულარულად შეავსებენ „საზარბაზნე ხორცის“ რიგებს.
აღსანიშნავია, რომ ვიდეო სხვადასხვა სოციალურ ქსელში გავრცელდა. ვიდეო გამოაქვეყნა X-ანგარიშმა Lord Bebo, რომლის მიერ გავრცელებული პოსტები ხშირად თანხვედრაში მოდის პრორუსულ გზავნილებთან და რუსულ დეზინფორმაციასთან.
მისი პოსტის ქვეშ X-მომხმარებლების ნაწილმა ვიდეოს ანალიზი X-ში ხელმისაწვდომ ხელოვნურ ინტელექტს (AI) grok-ს სთხოვეს.
grok-მა ვიდეო სარწმუნოდ ყალბად (likely false) შეაფასა და აღნიშნა, რომ „პოსტს არ გააჩნია ახალი ამბების ან ფაქტების გადამმოწმებლების ვერიფიკაცია და შესაძლოა, იყოს დეზინფორმაცია განსაკუთრებით წყაროს სავარაუდო პრორუსული მიკერძოების გათვალისწინებით. სურათზე მკაფიოდ არ ჩანს ბავშვი, რაც ეჭვს ზრდის“. დამატებით, grok-ის მიხედვით, „არცერთი სარწმუნო მტკიცებულება არ ადასტურებს, რომ უკრაინაში 2025 წლის 18 მარტს სამხედროებმა მამა წაიყვანეს და მისი ბავშვი ეტლში დატოვეს“. MyLordBebo-ს ისტორია საუბრობს პრორუსულ მიკერძოებაზე, რაც მიუთითებს შესაძლო დეზინფორმაციაზე”.
ამდენად, მტკიცება რომ ვიდეო უკრაინაში იძულებით სამხედრო მობილიზაციას ასახავს და მასში ჩანს, თუ როგორ გაიტაცეს მამაკაცი, ხოლო ჩვილი ბავშვი ქუჩაში დატოვეს, სანდო მტკიცებულებებს არ ემყარება.

Что мы знаем о видеоролике, распространяемом в социальных сетях, на котором видно, как молодого человека похищают, а младенца оставляют одного на улице?
Пользователь социальной сети Facebook опубликовал видео, представляющее из себя кадры, заснятые камерой наружного наблюдения. На них видно, как молодого человека с детской коляской двое мужчин в военной форме принудительно сажают  в черную машину.
При этом, коляска остается без присмотра на улице.
Видео сопровождается комментарием, в которой говорится, что украинский мужчина, гулявший с ребенком на улице, был отправлен на фронт (архивное видео).
«ТЦК забрали отца “на мясо”, а его грудного ребенка оставили одного на улице в коляске….
Интересно, какое очередное дно они пробьют…
Каждый раз, когда мне кажется, что это уже невозможно, упыри-работорговцы Зеленского убеждают меня в том, что у меня просто проблемы с фантазией.» – говорится в посте. (1; 2; 3)
На самом деле, видео не содержит достаточных доказательств, подтверждающих, что на нем действительно изображен процесс принудительной мобилизации. Более того, в видео есть несколько подозрительных деталей, указывающих на то, что оно могло быть постановочным.
В частности, на кадрах сначала видно, как мужчина с детской коляской движется медленно, а затем еще больше замедляется в тот момент, когда через несколько секунд подъезжает черная машина. На видео видно, как автомобиль резко останавливается и из него быстро выходят двое мужчин в военной форме. Согласно заявлению, мужчина находится с младенцем. Учитывая этот факт, его поведение вызывает подозрения, поскольку он не пытается избежать встречи с неизвестными людьми в военной форме, намерения которых он логически не понимает, отодвинуть коляску или попытаться оказать сопротивление. Люди в военной форме также заставили мужчину в гражданской одежде сесть в машину, не заметив при этом детскую коляску.
Видео не позволяет идентифицировать место, где оно было снято, или номерной знак автомобиля, чтобы определить, действительно ли это украинские номера. Таким образом, утверждение о том, что на видео запечатлен процесс мобилизации в украинской армии, не подтверждено доказательствами.
Украинский центр по борьбе с дезинформацией отреагировал на видео , отметив, что информацию распространила чешская служба  российского государственного СМИ «Правда». По утверждению центра,  видеоролик является постановочным и его цель — дискредитировать сотрудников ТЦК и процесса мобилизации в ряды ВСУ.
По данным центра, «на видео невозможно идентифицировать людей и место съемки, что является признаком подделки. Кроме того, персонажи на видео выглядят неестественно, а их поведение кажется постановочным. Особенно бросаются в глаза крупные планы детской коляски».
В центре также отмечают,  что сами российские пропагандисты впоследствии удалили данное видео.
Фото: Скриншоты сделаны Центром по борьбе с дезинформацией
В частности, на фотографии, опубликованной Украинским центром по борьбе с дезинформацией, которая включает скриншоты постов и статей, содержащих это видео (в том числе из чешскоязычной «Правды»), мы читаем, что видео было опубликовано на этом сайте 24 марта. Однако на данный момент эта статья недоступна на чешскоязычном сайте «Правды».
Примечательно, что видео было распространено на различных страницах в социальных сетях, в том числе и в таких, которые замечены в распространении российской пропаганды. В частности, оно было опубликовано аккаунтом X Lord Bebo, посты которого часто совпадают с российской дезинформацией.
Под этим постом некоторые пользователи X попросили Grok, искусственный интеллект (ИИ), доступный в X, проанализировать видео.
Grok оценил видео как скорее всего поддельное , отметив, что «публикация не подтверждена новостями или проверяющими факты и может быть дезинформацией, особенно учитывая предполагаемую пророссийскую предвзятость источника. Ребенка на изображении не видно, что вызывает подозрения».
Кроме того, по данным Grok , «нет достоверных доказательств того, что 18 марта 2025 года военные на Украине забрали отца и оставили его ребенка в коляске». «История MyLordBebo говорит о пророссийской предвзятости, что указывает на возможную дезинформацию».
Таким образом, утверждение о том, что на видео показан один из эпизодов принудительной военной мобилизации в Украине, не подтверждено доказательствами, и не может расцениваться как правдивое.