სოციალურ ქსელში Facebook-ის მომხმარებელმა Giga Patatishvili-მა, რომლის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაცია „ჯეოფაქტს“ აქამდეც გადაუმოწმებია, რუსულენოვანი ვიდეო გამოაქვეყნა. ვიდეოს თანდართული აღწერის მიხედვით, რუსეთმა ამერიკის შეერთებულ შტატებს ალასკა 160 წლიანი არენდით გადასცა, რასაც ვადა 2 წელიწადში გასდის (დაარქივებული ვიდეო 1).
თავად ვიდეო რუსულენოვანია და ის თავდაპირველად TikTok-ზე გავრცელდა. მასში ისმის რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწის, ვლადიმირ მედინსკის, განცხადება, სადაც ის ამბობს: „ალასკა, ეს რუსული მიწაა და ის არ ყოფილა ამერიკელებზე გაყიდული. ეს სიცრუეა. ის 160 წლიანი არენდით გაიცა და ვლადიმირ ვლადიმიროვიჩმა ეს შეხვედრაზე ახსენა. შეთანხმება იწურება 2 წელიწადზე ნაკლებ დროში. ამერიკელები არ ჩქარობენ“.
„ჯეოფაქტსმა“ აღნიშნული მტკიცება გადაამოწმა.
სინამდვილეში, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ალასკა რუსეთისგან იყიდა და მათ შორის იჯარის ხელშეკრულება არ დადებულა.
რუსეთს ტერიტორიისა და რეგიონის მიმართ ინტერესები მე-18 საუკუნის დასაწყისიდან ჰქონდა, როცა რუსეთის ცარმა – პეტრე დიდმა ვიტუს ბერინგი ალასკის სანაპიროს შესასწავლად გაგზავნა. თუმცა ბრიტანეთთან ყირიმის ომში (1853-56) დამარცხების შედეგად დაგროვებული ვალების ფონზე, რუსეთისთვის ამ ტერიტორიის მომარაგების ხარჯებმა და ლოგისტიკურმა სირთულეებმა ის დამატებით ეკონომიკურ ვალდებულებად (Liability) აქცია. კანადის მმართველ ბრიტანეთს ამ ტერიტორიაზე თავისი ინტერესები ჰქონდა, ამიტომ რუსეთის იმპერატორმა ალექსანდრემ 1867 წელს ის სხვა მსურველს – შეერთებულ შტატებს – მიჰყიდა.
რუსეთმა მისი ჩრდილოეთ ამერიკული ტერიტორიის ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის მიყიდვის შეთავაზება ჯერ კიდევ 1859 წელს წარადგინა, თუმცა ეს შეთავაზება ამერიკის სამოქალაქო ომის დასრულებამდე ვერ განხორციელდა.
1866 წლის დეკემბერში, აშშ-ში რუსეთის მინისტრმა ბარონ ედუარდ დე სტოეკლმა (Eduard de Stoeckl) იმპერატორ ალექსანდრე II-ს ინსტრუქციით რუსეთის ჩრდილოამერიკული ტერიტორიის გაყიდვაზე მოლაპარაკებები განაახლა.
რუსეთის წარმომადგენელი სტოეკლი ამერიკის სახელმწიფო მდივანს უილიამ ჰენრი სივორდს (William Henry Seward) დაუკავშირდა. 1867 წლის 29 მარტს სტოეკლმა და სივორდმა დაასრულეს ხელშეკრულების პროექტი, რომელიც რუსეთის ჩრდილოეთ ამერიკის ტერიტორიას შეერთებულ შტატებს გადასცემდა. ხელშეკრულებას ხელი მეორე დღეს, 30 მარტს მოეწერა და 7.2 მილიონი აშშ დოლარის სანაცვლოდ, რაც ყოველ აკრზე 2 ცენტის დაანგარიშებით იყო მიღებული, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა თანამედროვე ალასკის ტერიტორია მიიღო.
ალასკა აშშ-ის არმიის კონტროლის ქვეშ 1877 წლის ივნისამდე დარჩა, რის შემდეგაც მას ხანმოკლედ ფინანსთა სამინისტრო, შემდეგ კი სხვადასხვა სამხედრო ხელისუფლება მართავდა. ალასკაზე 1884 წლის მაისში, მას შემდეგ რაც ტერიტორია ოლქად იქცა, სამოქალაქო მთავრობა დამყარდა. ამერიკის შეერთებული შტატების 49-ე შტატად კი 1959 წლის 3 იანვარს მიიღეს.
ფოტო: ალასკის საყიდლად აშშ-ის მიერ გაცემული $7.2 მილიონის ღირებულების ქვითარი
1867 წელს ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ ალასკის ყიდვით დასრულდა რუსეთის მცდელობები გაეფართოებინა ვაჭრობა და რუსული დასახლებები ჩრდილო ამერიკის წყნაროკეანურ სანაპიროებზე.
ფოტო: 1867 წელს ლასკის ხელშეკრულების ხელმოწერა
იმპერატორ ალექსანდრე II-ის მიერ ხელმოწერილ ცესიის ხელშეკრულებაში (the Treaty of Cession), რომლითაც ოფიციალურად დადასტურდა ამერიკის მიერ ალასკის რუსეთისგან შესყიდვის შეთანხმება, აღნიშნულია:
„მუხლი I.
მისი უდიდებულესობა, სრულიად რუსეთის იმპერატორი, თანახმაა, ამ კონვენციის საფუძველზე, რატიფიკაციის გაცვლისთანავე, დაუთმოს შეერთებულ შტატებს მთელი ტერიტორია და სამფლობელო, რომელიც ამჟამად მის უდიდებულესობას ეკუთვნის ამერიკის კონტინენტზე და მიმდებარე კუნძულებზე….“.
ამ ხელშეკრულების V მუხლში კი აღნიშნულია: “ზემოაღნიშნული ცესიის გათვალისწინებით, შეერთებული შტატები თანახმაა, ამ კონვენციის რატიფიკაციის გაცვლიდან ათი თვის განმავლობაში, ვაშინგტონის ხაზინაში მისი უდიდებულესობის სრულიად რუსეთის იმპერატორის დიპლომატიურ წარმომადგენელს ან სხვა აგენტს, რომელიც სათანადოდ არის უფლებამოსილი მიიღოს იგივე, გადაუხადოს შვიდი მილიონ ორასი ათასი დოლარი ოქროს სახით.”
ხელშეკრულებაში არსადაა გამოყენებული ტერმინი „იჯარა“ (ინგლისურად lease), ასევე არსად ვხვდებით მტკიცებაში დასახელებულ 160 წელს.
ხოლო ის ვიდეო, რომელიც TikTok-სა და Facebook-ზე გავრცელდა და სადაც ვლადიმირ მედინსკის საუბარი ისმის, თავად მედინსკის განცხადებით, Deepfake-ს წარმოადგენს. მანვე აღნიშნა, რომ, ალასკა არა იჯარითაა გაცემული, არამედ 7.2 მილიონ დოლარად არის გაყიდული ალექსანდრე II-ს მიერ და ეს თანხა მიღებულია.
რეალურად, სოციალურ ქსელში გავრცელებული ვიდეოს კადრები აღებულია 2025 წლის ივნისში ვლადიმირ მედინსკისა და ამერიკელ ჟურნალისტს – რიკ სანჩეზს შორის გამართული ინტერვიუდან. კერძოდ, სოციალურ ქსელში გავრცელებულ ვიდეოსა და რიკ სანჩესთან ჩაწერილ ინტერვიუში მედინსკის ჩაცმულობა და სტუდიის უკანა ფონი ერთნაირია. იდენტურია ისეთი დეტალიც, როგორიცაა მაგალითად მის კოსტუმზე მიკროფონის დამაგრების ადგილი და ა .შ. (იხ ფოტოები).
ფოტო: კადრი რედაქტირებული ვიდეოდან
ფოტო: რიკ სანჩესსა და ვლადიმირ მედინსკის ინტერვიუდან
ამ ინტერვიუში რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწეს საერთოდ არ უთქვამს, რომ ალასკა რუსეთმა ამერიკას 160-წლიანი იჯარით გადასცა. მეტიც, მას ზოგადად სიტყვა „ალასკა“ ან „იჯარა“ საერთოდაც არ უხსენებია.
ამასთანავე, სოციალურ ქსელში გავრცელებულ იმ ვიდეოში, სადაც მედინსკი თითქოს ალასკის იჯარაზე საუბრობს, მცირედით შესამჩნევია ის დეტალები, რაც ვიდეოს არაბუნებრივობაზე მიუთითებს (იხ. ფოტო).
ამდენად, მტკიცება, რომ რუსეთმა შეერთებულ შტატებს ალასკა იჯარით 160 წლით გადასცა, მცდარია. გავრცელებული ვიდეო კი, სავარაუდოდ ხელოვნური ინტელექტითაა დამუშავებული. აღნიშნული დეზინფორმაცია ვლადიმირ პუტინსა და ტრამპს შორის ალასკაზე 15 აგვისტოს გამართული შეხვედრის შემდეგ გააქტიურდა.

В социальных сетях распространяется видео, в котором помощник президента России Владимир Мединский утверждает, что Россия сдала Аляску в аренду США на 160 лет. По его словам, этот срок истекает через 2 года (Архив) .
Представитель администрации президента РФ также отмечает в этом видео, что Путин обсуждал данный вопрос с президентом Трампом во время их встречи в Анкоридже.
Geofacts проверил правдивость этого утверждения.
На самом деле США приобрели Аляску у России, и между странами по этому поводу не был подписан договор об аренде.
Россия проявляла интерес к освоению этой территории еше с начала XVIII века, когда русский царь Петр Великий отправил Витуса Беринга исследовать побережье Аляски. Однако, с учетом долгов, накопившихся в результате поражения от Великобритании в Крымской войне (1853–1856), стоимость снабжения территории и логистические трудности сделали ее дополнительным экономическим бременем для России. У Великобритании, правившей Канадой, были свои интересы в отношении этой территории, поэтому в 1867 году российский император Александр продал ее менее агрессивному претенденту — Соединенным Штатам.
Фото: Чек на сумму 7, 2 млн. долларов, выданный в связи с продажей Аляски
Россия предложила продать свои североамериканские территории Соединённым Штатам ещё в 1859 году, но предложение было реализовано только после окончания Гражданской войны в США.
В декабре 1866 года российский посланник в Вашингтоне барон Эдуард де Стекль по поручению императора Александра II возобновил переговоры о продаже североамериканских территорий.
Он связался с государственным секретарём США Уильямом Генри Сьюардом. 29 марта 1867 года Стекль и Сьюард завершили разработку проекта договора о передаче североамериканских территорий России Соединённым Штатам. Документ был подписан на следующий день, 30 марта, и в обмен на 7,2 миллиона долларов (из расчёта 2 цента за акр) Соединённые Штаты получили территорию современной Аляски.
Аляска находилась под контролем армии США до июня 1877 года, после чего на некоторое время перешла под юрисдикцию министерством финансов, а затем различных военных ведомств. В мае 1884 года Аляска перешла под официальное гражданское управление, став округом.
3 января 1959 года она была принята в состав США в качестве 49-го штата.
Покупка Аляски Соединенными Штатами в 1867 году положила конец усилиям России по расширению торговли и русских поселений вдоль тихоокеанского побережья Северной Америки.
Фото: Подписание соглашения о передаче Аляски США
Договор о уступке, подписанный императором Александром II, официально закрепивший соглашение о покупке Аляски Америкой у России, гласит:
«Статья I. Его Величество Император Всероссийский соглашается по обмене ратификациями уступить Соединённым Штатам всю территорию и владения, ныне принадлежащие Его Величеству на Американском континенте и прилегающих островах…».
Статья V этого договора гласит: «В связи с вышеуказанной уступкой Соединённые Штаты соглашаются в течение десяти месяцев со дня обмена ратификациями настоящей Конвенции уплатить в казну в Вашингтоне, дипломатическому представителю Его Величества Императора Всероссийского или иному агенту, должным образом уполномоченному на получение указанных сумм, семь миллионов двести тысяч долларов золотом».
Термин «аренда» в соглашении не употребляется, также как и цифра «160 лет».
Что касается видео с выступлением Мединского, распространенное в TikTok и Facebook, по его же словам оно является дипфейком. Он также отметил, что Аляска была не арендована, а продана Александром II за 7,2 миллиона долларов, и именно эта сумма была получена.
На самом деле, кадры распространенные в социальных сетях, взяты из интервью Владимира Мединского американскому журналисту Рику Санчесу в июне 2025 года.
Об этом свидетельствует то, что в поддельном видео и в записи интервью с Риком Санчесом одежда Мединского и фон студии идентичны. Также совпадают такие детали, как место крепления микрофона к его костюму и т. д. (см. фото).
Кадр из отредактированного видео
Интервью Мединского Рику Санчесу
В реальном интервью помощник президента РФ не говорил, что Россия передала Аляску Соединённым Штатам в аренду на 160 лет, более того, он вообще не упомянул слова «Аляска».
Таким образом, утверждение о том, что Россия сдала Аляску в аренду Соединённым Штатам на 160 лет, ложное, а распространенное видео, вероятно, создано при помощи искусственного интеллекта.