რა ვიცით სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელებული ვიდეოს შესახებ, თითქოს ჰამბურგის სკოლებში მუსიკის გაკვეთილები აიკრძალა?
სოციალურ ქსელში ვრცელდება ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც ჰამბურგში მუსიკის გაკვეთილები საჯარო სკოლებში იკრძალება: „ჰამბურგში მუსიკის გაკვეთილები (სიმღერა, ფორტეპიანო, გიტარა) საჯარო სკოლებში ამიერიდან აღარ იქნება  დაშვებული, როგორც შემეცნებითი საგანი.
რადგან მუსიკა ისლამში „ჰარამად“ , ცოდვათ ითვლება და მუსლიმი მოსწავლეებისთვის მისი იძულებით სწავლება ისლამოფობიად ჩაითვლება.
ევროკავშირია თუ ისლამაბადი ?“ – ვკითხულობთ პოსტში.
პოსტს თან ახლავს ვიდეო, რომელიც საინფორმაციო გამოშვების ნაწყვეტია  (არქივირებული ბმული).
საგულისხმოა, რომ გერმანულ მედიაში რამდენჯერმე გავრცელდა ინფორმაცია იზოლირებულ შემთხვევებზე, როდესაც ზოგიერთი მუსლიმი მოსწავლე უარს ამბობდა მუსიკის გაკვეთილებში მონაწილეობის მიღებაზე, თუმცა მედიაში ჰამბურგში მუსიკის გაკვეთილების აკრძალვასთან დაკავშირებით ინფორმაცია არ გავრცელებულა.
მაგალითად,  2025 წლის ივნისში გამოცემა Die Welt-მა გაავრცელა სტატია, რომელშიც სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელებული საინფორმაციო გამოშვების ნაწყვეტი ფიგურირებს.  სტატიაში აღწერდნენ შემთხვევებს, როდესაც მოსწავლეები რელიგიურ მიზეზებზე დაყრდნობით არ დაესწრნენ გაკვეთილებს.
ამავე სტატიაში აღწერილია შემთხვევები, როდესაც სხვადასხვა სკოლაში გოგონებს მუსლიმი მოსწავლეები ესხმოდნენ თავს, რაც რელიგიური მოტივებით იყო გამოწვეული. სტატიაში ციტირებენ კსენია ბეკერისს, სოციალ-დემოკრატიული (SPD) პარტიის პოლიტიკოსს, რომელიც ჰამბურგის განათლების სენატორია. მისი განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი შემთხვევები მრავლად არ არის, ის დაშვებული (შეწყნარებული) არ იქნება. ამ ვიდეოში კი წამყვანი შემდეგ ინფორმაციას აჟღერებს: „ეს ჯერ კიდევ იზოლირებული შემთხვევებია, მაგრამ, როგორც ჩანს, იმდენად ხშირია, რომ ჰამბურგის განათლების სენატორი ახლა ქრისტიანულ, ებრაული და მუსლიმანური რელიგიური ასოციაციებთან ერთად რეაგირებს. საკითხი შეტევებსა და დისკრიმინაციაზეა, ძირითადად მუსლიმი მოსწავლეების მხრიდან. მაგალითად, გერმანელ გოგონებს თავს ესხმიან – „ისინი აქ არ არიან“ – ხოლო სხვებს ხელს უშლიან მუსიკის გაკვეთილებზე დასწრებაში, რადგან ეს „ჰარამია“. სენატორი ბეკერისის განცხადებით, ეს შეტევები შეუწყნარებელი იქნება, არც ერთი“.
ადგილობრივი გაზეთი Hamburger Abendblatt ივნისში ასევე იტყობინებოდა, რომ მუსლიმი მოსწავლეები აბულინგებდნენ თანაკლასელებს და არსებობდა გარკვეული „რელიგიური წნეხი“ ტანსაცმელსა და ქცევაზე.
ჰამბურგის საგანმანათლებლო საბჭო სასკოლო საგნების ჩამონათვალში უთითებს მუსიკას. მათ ვებგვერდზე კი მოცემულია ინფორმაცია სასწავლო გეგმების, საგანმანათლებლო პროგრამებისა და გამოცდის რეგულაციების შესახებ.
გარდა ამისა, ჰამბურგის საგანმანათლებლო უწყებამ Euronews-თან სრულიად უარყო ნებისმიერი ვარაუდი იმის შესახებ, თითქოს მუსიკის გაკვეთილებს აკრძალვა იგეგმება.  „ეს მტკიცება სრულიად უსაფუძვლოა, რა თქმა უნდა, მუსიკა ყველა სკოლაში ისწავლება ჰამბურგში. ეს ყოველთვის ასე იყო და მისი შეცვლის გეგმები არ არსებობს“, – ნათქვამია უწყების წარმომადგენლის განცხადებაში.
ამგვარად, მტკიცება, რომლის თანახმადაც მუსლიმი მოსწავლეების გამო ჰამბურგის სკოლებში მუსიკის გაკვეთილები აიკრძალა, სიმართლეს არ შეესაბამება.

На прокремлевских страницах в социальных сетях распространяется утверждение, согласно которому в государственных школах немецкого города Гамбурга запрещено проведение уроков музыки.
«В Гамбурге уроки музыки (пение, фортепиано, гитара) больше не разрешены в государственных школах, так как музыка считается «харам» в исламе, и навязывание её мусульманским ученикам будет рассматриваться как исламофобия.Это Европейский Союз или Исламабад?».
Пост сопровождается видео, представляющим из себя фрагмент сюжета на данную тему. (Архив)
Примечательно, что немецкие СМИ несколько раз сообщали об единичных случаях, когда некоторые ученики-мусульмане отказывались участвовать в уроках музыки, однако это был их добровольный выбор, и сообщений о массовом запрете не было.
В частности, в июне 2025 года издание Die Welt опубликовало статью, в которой описывались случаи, когда студенты не посещали занятия по религиозным причинам.
В той же статье описываются случаи, когда девочки подвергались религиозно мотивированным нападениям со стороны мусульманских учениц в различных школах.
В статье приводятся слова политика от Социал-демократической партии (СДПГ) Ксении Беккерис которая как раз занимается вопросами образования в Гамбурге. По ее словам, таких случаев не так много, но государство не намерено это терпеть: «Речь идет о нападениях и дискриминации, в основном со стороны учеников-мусульман. На немецких девушек нападают, в то время как другим не разрешают посещать музыкальные кружки, потому что это «харам». Терпимого отнощения к этим атакам не будет».
Местная газета Hamburger Abendblatt также сообщила в июне, что ученики-мусульмане издеваются над одноклассниками и что существует некоторое «религиозное давление» на них из-за одежды и поведения.
Совет по образованию Гамбурга включает музыку в список школьных предметов. На сайте организации представлена информация об учебных планах, образовательных программах и правилах проведения экзаменов.
Гамбургское образовательное агентство категорически опровергло любые предположения о запрете уроков музыки: «Это утверждение совершенно необоснованно, конечно, музыку преподают в каждой школе Гамбурга. Так было всегда, и менять это не планируется».
Таким образом, утверждение о том, что уроки музыки в гамбургских школах были запрещены из-за учеников-мусульман, не соответствует действительности.