სოციალურ ქსელში Facebook-ანგარიში „ქართველი ქართველი“, რომლის მიერ გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე „ჯეოფაქტს“ აქამდეც დაუწერია (1; 2), პოსტს აქვეყნებს (დაარქივებული ბმული). პოსტის მიხედვით, აშშ-ის თეთრმა სახლმა დაადასტურა, რომ საფრანგეთის პრეზიდენტმა მაკრონმა სცადა ამერიკელი ულტრამემარჯვენე ინფლუენსერის კენდის ოუენსის მკვლელობის ორგანიზება: „თეთრმა სახლმა და კონტრდაზვერვის სააგენტოებმა დაადასტურეს, რომ ემანუელ მაკრონმა სცადა კენდის ოუენსის მკვლელობის ორგანიზება. სააგენტოებში კენდისთან დაკავშირებული წყაროები აცხადებენ, რომ ჩარლი კირკის მკვლელობაში ფრანგი ლეგიონერები მონაწილეობდნენ და სინამდვილეში ის მარტო არ მოქმედებდა. უსაფრთხოების მიზნით, კენდის ოუენსი ამ კვირაში თავის შოუს არ აკეთებს. ეს ბევრად უფრო სერიოზულია, ვიდრე შეიძლება წარმოიდგინოთ“, – ვკითხულობთ პოსტის აღწერაში.
სინამდვილეში, მტკიცება, რომ თეთრმა სახლმა ინფლუენსერის მკვლელობის მცდელობის ორგანიზებაში საფრანგეთის პრეზიდენტის ჩართულობა დაადასტურა, სიმართლეს არ შეესაბამება. მკვლელობის მცდელობასთან დაკავშირებით აღნიშნული ბრალდება ულტრამემარჯვენე ინფლუენსერმა მის X პოსტში გამოაქვეყნა, თუმცა მისი დამადასტურებელი არც ერთი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია.
ჟურნალისტმა მისი მკვლელობის მცდელობის შესახებ ინფორმაცია 22 ნოემბერს X-ზე გაავრცელა. პოსტში აღნიშნულია, რომ მას „საფრანგეთის მთავრობის მაღალჩინოსანი“ დაუკავშირდა, რომელიც პრეზიდენტის ოჯახთან დაახლოებული პირია. ამ პირის ინფორმაციით, მაკრონების ოჯახმა ოუენსის მკვლელობა შეუკვეთეს: „უფრო კონკრეტულად, რომ მწვანე შუქი აუნთეს ეროვნული ჟანდარმერიის ინტერვენციული ჯგუფის მცირე გუნდს. მითხრეს, რომ ამ მკვლელობის რაზმში ერთი ისრაელელია და გეგმები უკვე ჩამოყალიბებულია“. ჟურნალისტი პოსტში აგრეთვე წერს, რომ მისი ინფორმაციით, ჩარლი კირკის მკვლელი ტრენინგს ფრანგული ლეგიონის მე-13 ბრიგადაში გადიოდა.
ოუენსის მტკიცებით, მან ყველა საჭირო ინფორმაცია მაღალი თანამდებობის პირებს უკვე გადასცა, მისი თქმით „თეთრმა სახლმა დაადასტურა, რომ შეტყობინება პრეზიდენტ ტრამპის მაგიდასთან მიიტანეს. კონტრტერორისტულმა დანაყოფმაც დაადასტურა მიღება. თუმცა, FBI-მ ჩემი შეტყობინება განსახილველად დატოვა“. მისი თქმით, ჯერჯერობით ჩარლი კირკის მკვლელის ტაილერ რობინსონის ადვოკატიც არ დაკავშირებია“. ამ ეტაპზე, აღნიშნულ საქმეზე თეთრი სახლის ან ამერიკის გამოძიების ფედერალური ბიუროს (FBI) კომენტარი არ იძებნება.
თავის მხრივ, პოსტში წარმოდგენილ ბრალდებებს ფრანგული მხარე გამოეხმაურა. საფრანგეთის ეროვნული ჟანდარმერიის ინტერვენციის ჯგუფმა, რომელიც ასევე ცნობილია თავისი აბრევიატურით GIGN (Groupe d’intervention de la Gendarmerie nationale), ფრანგულ მედიას განუცხადა, რომ ეს ბრალდებები ყალბია და მათი ოპერაციები ანტიტერორისტულ ოპერაციებს, დანაშაულთან ბრძოლასა და მძევლების გადარჩენას მოიცავს.
მეტიც, იმავე X პოსტში ოუენსი ამტკიცებდა, რომ პირის ინფორმაციით, რომელიც მას დაუკავშირდა, ამერიკელი კონსერვატორი აქტივისტის ჩარლი კირკის სავარაუდო მკვლელი, ტაილერ რობინსონი, საფრანგეთის უცხოური ლეგიონის მე-13 ბრიგადაში გადიოდა წვრთნებს. ოუენსი იმავეს ამტკიცებდა კიდევ ერთ პოსტში, რომელსაც თან Google-დან აღებული ფოტოანაბეჭდი დაურთო. ფოტოზე მიმდინარე წლის 4-დან 25 აგვისტომდე კალიფორნიაში, საზღვაო ქვეითთა კორპუსის საჰაერო-სახმელეთო საბრძოლო ცენტრში, აშშ-ის საზღვაო ქვეითთა და საფრანგეთის უცხოური ლეგიონის მიერ ჩატარებული ერთობლივი სასწავლო წვრთნების დეტალები იყო ასახული. ოუენსი წერდა: „დამთხვევა არ არის, რომ ფრანგი ლეგიონერები სამი კვირის განმავლობაში აშშ-ში ჩვენს საზღვაო ქვეითებთან ერთად გადიოდნენ წვრთნებს. როდესაც კალიფორნიაში დასრულდა, მინესოტას შტატში, კემპ რაილიში, მშვიდობიან მოსახლეობასთან ერთად კიდევ ერთი სამხედრო წვრთნა დაიწყო. ფრანგი უცხოელი ლეგიონერები ჩარლი კირკის მკვლელობაში იყვნენ ჩართულნი“.
რობინსონსა და საფრანგეთის შეიარაღებულ ძალებს შორის კავშირთან დაკავშირებით, The Cube, Euronews-ის ფაქტების გადამმოწმებელი გუნდი, საფრანგეთის შეიარაღებული ძალების სამინისტროს წარმომადგენელს დაუკავშირდა. მისი თქმით, რობინსონი არასდროს ყოფილა უცხოური ლეგიონის წევრი. შეიარაღებული ძალების სამინისტროს წარმომადგენელმა ასევე აღნიშნა, რომ „2025 წლის 25 აგვისტოდან 10 სექტემბრამდე, მინესოტას შტატში, კემპ რაილიში უცხოური ლეგიონის წვრთნები არ ჩატარებულა. კალიფორნიაში ჩატარებული წვრთნები 2025 წლის 25 აგვისტოს დასრულდა“.
ცნობისთვის, ჩარლი კირკს, ცნობილ ამერიკელ კონსერვატორ აქტივისტს, 10 სექტემბერს იუტა ველის უნივერსიტეტში, სტუდენტებთან შეხვედრისას, ტყვია ყელში ესროლეს. კირკი, საავადმყოფოში გადაყვანის შემდეგ, მალევე გარდაიცვალა. კირკის მკვლელობაში ბრალდებული ტაილერ რობინსონი დაკავებულია.
შესაბამისად, ამერიკელ ინფლუენსერს ბრალდებების დამადასტურებელი არანაირი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია. თავის მხრივ, ფრანგული მხარე აღნიშნულ ბრალდებებს უარყოფს. ხოლო, აშშ-ის თეთრი სახლი ან საგამოძიებო ბიურო პოსტს არ გამოხმაურებიან.
ოუენსმა საზოგადოების ყურადღება 2024 წელს მას შემდეგ მიიქცია, რაც საკუთარ გადაცემაში გააჟღერა, რომ ემანუელ მაკრონის მეუღლე, ბრიჯიტ მაკრონი რეალურად ტრანსგენდერია. ოუენსის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია რუსული პროპაგანდისტული მედიის ყურადღების ცენტრშიც მოექცა. რუსული სამთავრობო მედია Московский комсомолец თავის სტატიაში კენდის ოუენსის დასკვნებს ეყრდნობოდა. РИА Новости კი წერდა, რომ ბრიჯიტის გენდერის შესახებ ინფორმაცია პირველად ნატაშა რეიმ და ჟურნალისტმა ხავიერ პუსარმა 2021 წელს წამოაყენეს. ივლისში მაკრონებმა კენდის ოუენსის წინააღმდეგ ცილისწამების ბრალდებით სარჩელი შეიტანეს.
საგულისხმოა, რომ იდენტური მტკიცება ბრიჯიტ მაკრონის შესახებ წარსულშიც აქტიურად ვრცელდებოდა. დეზინფორმაციის გავრცელება 2022 წლის საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ დაიწყო, როდესაც ემანუელ მაკრონი კენჭს იყრიდა. მტკიცების თანახმად, ბრიჯიტ მაკრონი ტრანსგენდერი, ხოლო ემანუელ მაკრონი ჰომოსექსუალი იყო. აღნიშნულ ინფორმაციას ძირითადად ულტრამემარჯვენე ჯგუფები, ანტივაქსერული მოძრაობები, ჰომოფობიური და ტრანსფობიური ჯგუფები ავრცელებდნენ (დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ „ჯეოფაქტსის“ სტატია).
„შეთქმულების თეორიამ საერთაშორისო მასშტაბები 2024 წელს პოვა, როდესაც კენდის ოუენსმა მტკიცება აიტაცა და ძალები ამ შეთქმულების თეორიის გავრცელების ერთ-ერთ მთავარ მოთამაშესთან, ქსავიე პუსარდთან გააერთიანა [ულტრამემარჯვენე ჟურნალ „Faits et documents“-ის ყოფილი რედაქტორი და ბრიჯიტ მაკრონის შესახებ ტრანსგენდერობის კონსპირაციის გამავრცელებელი ერთ-ერთი მთავარი ფიგურა]“, – განუცხადა The Cube-ს, კონსპირაციული თეორიების შემსწავლელი ორგანიზაციის, Conspiracy Watch-ის დირექტორმა, რუდი რაიხშტადტმა. მისი თქმით, კონსპიროლოგები მსგავს კონსპირაციას პოლიტიკური ან იდეოლოგიური მიზეზების გამო ავრცელებენ, რადგან თვლიან, რომ ამით თავიანთ პოლიტიკურ ოპონენტებს აღიზიანებენ. ამერიკელ ინფლუენსერთან დაკავშირებით, რაუხშტადტი მის სხვა კონსპირაციულ თეორიებსაც იხსენებს: „ის [კენდის ოუენსი] ამტკიცებდა, რომ დინოზავრები არ არსებობდნენ, რომ ადამიანებს ფეხი არ დაუდგამთ მთვარეზე. მან ასევე გაავრცელა მთელი რიგი გიჟური თეორიები ჩარლი კირკის მკვლელობისა და ჯეფრი ეფშტეინის საქმის შესახებ“.

Дезинформация: Белый дом подтверждает вину президента Франции в организации убийства Кэндис Оуэнс
В российских СМИ и в социальных сетях распространяется информация о том, что президент Франции принял участие в подготовке покушения на жизнь американской журналистки Кэндис Оуэнс, неоднократно заявлявшей, что супруга Макрона – трансгендер.
«Американская журналистка и активистка Кэндис Оуэнс заявила, что Белый дом подтвердил причастность президента Франции Эммануэля Макрона и его супруги, Брижит, к покушению на нее. «Белый дом и наши антитеррористические агентства подтвердили получение информации, о которой я сообщила публично: Эммануэль Макрон пытался организовать мое убийство, по данным источника, близкого к первой паре», – написала она в социальной сети X» – говорится в информации.
На самом деле утверждение, что Белый дом подтвердил причастность французского президента к организации покушения на журналистку, не соответствует действительности. Более того, нет никакого подтверждения того, что это покушение на самом деле имело место – информация про данному поводу была опубликована на странице Кэндис Оуэнс в X, без каких-либо доказательств.
Журналистка написала о предполагаемой попытке убийство 22 ноября на своей странице в  X.
В посте упоминается, что с ней связался «высокопоставленный французский государственный чиновник», близкий к семье президента, которому семья Макронов поручила ее убить: «Речь шла о том, чтоб  дать зелёный свет небольшой группе Национальной группы интервенции жандармерии. Мне сказали, что в этом отряде есть один израильтянин, и планы уже разработаны».  Она также пишет, что ее информации, убийца Чарли Кирка проходил подготовку в 13-й бригаде Французского легиона. Кэндис Оуэнс утверждает, что уже передала всю необходимую информацию высокопоставленным чиновникам: «Белый дом подтвердил, что сообщение было доставлено  президенту Трампу…  ФБР приняло моё сообщение на рассмотрение».
На данный момент Белый дом и Федеральное бюро расследований не делают никаких комментариев на эту тему. В свою очередь, французская сторона ответила на обвинения, выдвинутые в сообщении. Национальная группа интервенции жандармерии Франции, также известная под аббревиатурой GIGN (Groupe d’intervention de la Gendarmerie nationale), заявила французским СМИ, что эти обвинения не соответствуют действительности.
Кэндис Оуэнс также повторила свое обвинение относительно причастности Франции к убийству Чарли Кирка  в другом посте, сопровождаемом фотографией, взятой из Google.  На фотографии были показаны детали совместных учений, проведённых морской пехотой США и Французским иностранным легионом в Центре воздушно-наземных боевых действий корпуса морской пехоты в Калифорнии с 4 по 25 августа этого года.
«Не случайно французские легионеры проводили учени с нашими морскими пехотинцами в Соединённых Штатах в течение трех недель. После того, как завершились учения в Калифорнии, были и другие, в Миннесоте. Легионеры были замешаны в убийстве Чарли Кирка» – пишет она, при этом не уточняя, каким образом факт совместных американо-французских учений подтверждает причастность легионеров к убийству американского политика.
Что касается связи между убийцей Чарли Кирка Тайлером Робинсоном и Вооружёнными силами Франции, команда Euronews по проверке фактов The Cube, связалась с представителем Министерства вооружённых сил Франции. По его словам, Робинсон никогда не был членом Иностранного легиона.  Представитель военного ведомства Франции также отметил, что «с 25 августа по 10 сентября 2025 года в лагере Райли, Миннесота, не проводились учения с участием легионеров. Учения в Калифорнии завершились 25 августа 2025 года.»
В результате американская журналистка не представила никаких доказательств, подтверждающих ее обвинения. Французская сторона их отрицает, а Белый дом и ФБР никаких комментариев не делают.
В 2024 году Оуэнс привлекла внимание общественности после того, как объявила, что жена Эммануэля Макрона, Брижит Макрон, на самом деле трансгендер. Эта дезинформация,  оказалась в центре внимания российских пропагандистских СМИ.  Российское государственное СМИ «Московский комсомолец» опиралось на выводы Кэндис Оуэнс в своей статье.Агентство РИА Новости написало, что информация о гендере Бриджетт впервые была поднята Наташей Рэй и журналистом Хавьером Пуссаром в 2021 году. В июле Макроны подали иск о клевете против Кэндис Оуэнс.Примечательно, что аналогичные утверждения о Брижит Макрон активно распространялись и ранее. Распространение дезинформации началось до президентских выборов во Франции 2022 года, когда Эммануэль Макрон баллотировался на выборы. Согласно утверждениям, Брижит Макрон была трансгендером, а Эммануэль Макрон — гомосексуалом. Эта информация в основном распространялась крайне правыми группами, антипрививочными движениями, гомофобными и трансфобными группами (см. статью «Geofacts» для получения дополнительной информации).
Много вопросов вызывает и сама личность Кэндис Оуэнс, которая является сторонницей теорий заговора. Директор организации Conspiracy watch Руди Райхштадт заявил, что она распространяла немало безумных теорий заговора на самые различные темы:  «Она утверждала, что динозавры не существовали, что люди не были на Луне. Она также распространяла ряд безумных теорий об убийстве Чарли Кирка и деле Джеффри Эпштейна.»