სოციალურ ქსელში ვრცელდება ფოტო, რომლის თანახმადაც კამჩატკაზე მოსულმა თოვლმა 9-სართულიანი სახლები დაფარა;
-
ფოტო ხელოვნური ინტელექტის მიერაა გენერირებული;
კამჩატკაზე რეკორდული რაოდენობის ნალექი ნამდვილად მოვიდა, თუმცა მხოლოდ შენობების შესასვლელები დაფარა;
ფოტოზე არსებული უზუსტობები და პირველწყარო მიუთითებს, რომ ის ხელოვნური ინტელექტითაა გენერირებული.
სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელდა ფოტო, რომელზეც თოვლით დაფარული მრავალსართულიანი სახლები ჩანს. აღწერის თანახმად, ფოტო კამჩატკაზე, რუსეთშია გადაღებული (1; 2; 3; 4; 5 არქივირებული ბმული).
სააგენტო Reuters-ის ინფორმაციით, რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში მდებარე კამჩატკის ნახევარკუნძულზე ბოლო 60 წლის განმავლობაში ყველაზე ძლიერმა თოვლმა რამდენიმე მეტრის სიმაღლეს მიაღწია, რის შედეგადაც შენობების შესასვლელები ჩაიკეტა და ავტომობილები თოვლის ქვეშ მოექცა. Reuters წერს, რომ მეტეოროლოგიური სადგურების მონაცემებით, დეკემბერში დაფიქსირებული 3.7 მეტრის შემდეგ, იანვრის პირველ ნახევარში ზოგიერთ რაიონში 2 მეტრზე მეტი თოვლი მოვიდა.
Reuters-ის მიერ გამოქვეყნებულ ფოტოებში ჩანს თოვლით დაფარული მანქანები და შენობების შესასვლელები (ფოტოები იხ. ბმულზე), თუმცა ინფორმაცია, რომ 9-სართულიანი შენობები თოვლით დაიფარა, არ დასტურდება.
რაც შეეხება ფოტოსურათს, ინტერნეტსივრცეში ძიებისას აღმოჩნდა, რომ პირველად ფოტო Threads-ის ანგარიშმა @ibotoved 2026 წლის 17 იანვარს 16 საათზე გაავრცელა. ფოტოს აღწერაში ავტორი წერს: „კამჩატკა დღეს, Threads-ს აზრით“ (Камчатка сегодня по мнению тредс). ამის შემდეგ ფოტო ვირუსულად გავრცელდა, რის შედეგადაც მან კიდევ ერთი პოსტი გამოაქვეყნა, რომელსაც თან ვიდეო დაურთო, რომელშიც ხელოვნურ ინტელექტს აღწერას უგზავნის (რუსული ქალაქის ფოტო მრავალსართულიანი შენობებით, რომელიც თოვლმა დაფარა) და თოვლით დაფარულ შენობების ფოტოებს იღებს. აღწერაში წერს: „აი თქვენ კამჩატკა“ (Вот вам и Камчатка), ხოლო ვიდეოზე წერია: „თქვენ ისევ გჯერათ ინტერნეტის?“
გარდა ამისა, ფოტო სხვადასხვა უზუსტობას შეიცავს. მაგალითად, თოვლის საფარი ტალღისებურ ფორმებს ქმნის და არაბუნებრივად გამოიყურება. ერთი და იმავე სიმაღლის გვერდიგვერდ მდგომი შენობები სხვადასხვა რაოდენობის თოვლითაა დაფარული.
რუსულ გამოცემა РИА Новости-სთან საუბრისას კამჩატკის ჰიდრომეტეოროლოგიის სამმართველოს ხელმძღვანელმა ვერა პოლიაკოვამ დაადასტურა, რომ გავრცელებული ფოტო/ვიდეო მასალა რეალობას არ ასახავდა.

В социальных сетях распространяется фото, согласно которому на Камчатке выпал снег высотой с 9-этажный дом
На Камчатке действительно выпало рекордное количество осадков, однако высота снежного покрова смогла только закрыть входы в здания
Неточности на фото указывают на то, что оно создано искусственным интеллектом.
Начальник Камчатского управления по гидрометеорологии также опровергла эту информацию
В социальных сетях стало вирусным фото с изображением многоэтажных домов, покрытых снегом. Согласно описанию, оно было сделано в России, на Камчатке (1; 2; архивная ссылка).
По данным Reuters, в последние дни на Камчатке и Дальнем Востоке интенсивность снегопада достигла максимума за 60 лет. Снежный покров достиг нескольких метров, из-за чего входы в здания были заблокированы, а автомобили застряли под снегом. Reuters пишет, что по данным метеорологических станций, в декабре его высота составила 3,7 метра, в первой половине января – более 2 метров..
Фотографии, опубликованные Reuters, показывают заснеженные автомобили и входы в здания (см. фотографии ниже). Однако информация о том, что 9-этажные здания были покрыты снегом, не подтверждается.
Что касается фото, поиск в интернете показал, что оно впервые было опубликовано аккаунтом Threads @ibotoved 17 января 2026 года в 16:00.
Фото стало вирусным, после чего автор опубликовал ещё один пост, сопровождаемый видео, в котором показаны многоэтажные здания, покрытые снегом.
Подпись гласит: «Вот вам и Камчатка». Ты всё ещё веришь в Интернет?»
На фотографии содержится множество неточностей, свидетельствующих о том, что она была сгенерирована искусственным интеллектом.
Например, снежный покров образует волнистые формы и выглядит неестественно, а здания, стоящие рядом на одной высоте, покрыты разным объёмом снега.
В 20 января 2026 года в комментарии РИА Новости Вера Полякова, начальник камчатского управления по гидрометеорологии, сообщила, что фото и видео не являются подлинными: «Конечно, такие фото не соответствуют действительности, это шутки. А если серьезно, то для современного периода наблюдений нынешние условия являются исключительно редкими. Последний раз сопоставимая по масштабам ситуация фиксировалась более 60 лет назад – в начале 1970 годов», – сказала Полякова.